Nový typ zářivky by mohl ušetřit světu až 300 miliard korun

Osvětlení domácností, kanceláří i veřejných prostor stojí ročně celý svět přibližně 7,5 bilionu korun. Nové technologie osvětlení ale slibují výrazné úspory. Například nová LED zářivka Philips by mohla uspořit až 300 mld. korun.

Fluorescenční zářivky - trubice, které všichni známe už od dětství ze školy, jsou sice ve většině parametrů lepší než klasické žárovky, ale pořád to ještě není úplně ono. Například jejich účinnost je pouze zhruba 21 %. Přitom se dodnes hojně využívají na celém světě.

Známý nizozemský výrobce osvětlení a další spotřební elektroniky Philips odhaduje, že se dnes celosvětově využívá kolem 12 miliard těchto zářivek. Jsou všude - v kancelářích, obchodech, veřejných i průmyslových budovách. 

Philips aktuálně představil novinku v podobě LED zářivky InstaFit LED T8. Ta dokáže bez problémů nahradit právě klasické zářivky (tubusy). Výhodou je, že nová LED zářivka využívá o 40 % méně energie než klasické zářivky. Navíc má delší životnost, a vyžaduje tedy méně údržby.

Kdyby se všech 12 miliard aktivních zastaralých zářivek vyměnilo za tuto novou, světu by to podle odhadů společnosti Philips ušetřilo ročně v přepočtu až 300 mld. korun. Klíčovou výhodou novinky InstaFit LED T8 je, že ji lze prostě zasunout na místo klasické zářivky.

Vnitřní elektronika si se vším poradí - nejsou proto třeba žádné zdlouhavé úpravy celé patice osvětlení, jako v případě jiných náhražek trubicových fluorescenčních zářivek. Právě rychlost a snadnost výměny mají být klíčovým prodejním lákadlem této novinky.

Výměna starých fluorescenčních zářivek za nové LED zářivky bude mít i tu výhodu, že zatímco staré zářivky obsahují rtuť, nové LED zářivky už v sobě žádné nebezpečné látky nenesou. Jejich budoucí recyklace tak bude výrazně snadnější a méně nebezpečná pro životní prostředí.

Podle průzkumu společnosti Philips je dnes více než 75 % kanceláří v Evropě vybaveno zastaralým typem osvětlení. Nejde jen o konkrétní typ světelného zdroje, ale například i fakt, že světlo není napojeno na čidla pohybu, a tak se svítí, i když v místnostech nikdo není.

Témata:

Doporučujeme

Další
Energy Globe: projekty, které zachrání svět