Obří počítač umí vyrábět elektřinu i čistou vodu

Italský vynálezce a podnikatel Marco A. Attisani představil obří počítač, který umí mnohem víc než jen "počítat". Je to zároveň elektrárna, čistička vody a poskytovatel internetového připojení.

Watly 3.0 je obří zařízení připomínající superpočítače minulosti. Přitom je ale napěchován těmi nejnovějšími technologiemi. Pokrývají ho solární panely, s pomocí nichž vyrábí elektřinu pro sebe, ale i další zájemce.

Díky solární termální technologii dokáže vyčistit až 5000 litrů vody. A dokonce je schopen poskytnout i internetovou konektivitu. Takto může sloužit komunitám až kolem 3000 lidí.

Marco A. Attisani chce vývoj a výrobu tohoto jedinečného stroje, který v sobě spojuje tři klíčové potřeby moderního člověka, financovat s pomocí crowdfundingového webu IndieGogo. Snaží se na něm vybrat $75 000 a zatím se mu podařilo získat asi 20 % této částky.

První prototyp Watly 1.0 vznikl už v roce 2013. Attisani se díky němu dostal mezi 10 nejzajímavějších startupů v Evropě. Druhý prototyp byl hotový o rok později. Třetí vznikl začátkem roku 2015 a získal si konečně celosvětovou pozornost, mimo jiné i televizního kanálu Discovery.

Skutečný prototyp Watly 3.0 už se také reálně testuje, a to ve vesnici Abenta v Ghaně. Výsledky jsou obdivuhodné. I díky tomu si ho všimla Evropská unie v rámci programu Horizon 2020 a udělila mu dotaci 2 miliony euro.

Výhodou celého konceptu je, že je možné jednotlivé počítače Watly vzájemně propojovat. Výsledkem by mohly být celé sítě těchto počítačů schopné přinést lepší život milionům obyvatel této planety.

Cena jednoho počítače Watly je asi půl milionu dolarů, v přepočtu 12,5 milionu korun. Je to hodně, ale na druhou stranu toho také dost umí. Vyčistí ročně až tři miliony litrů vody, poskytne Wi-Fi přístup k internetu v okruhu 500 metrů a navíc umí nabít nejrůznější zařízení, jako jsou mobilní telefony.

Témata:

Doporučujeme

Další
Kdo má zlaté české ekologické ručičky?