Osobní helikoptéra budoucnosti

vrtulník
Úspěšný test stroje jménem Flike proběhl na konci letošního dubna. foto: Bay Zoltan

Revoluce v oblasti letectví právě probíhá. Elektrické drony s jednou, čtyřmi, osmi i více vrtulemi se dostávají do rukou čím dál tím většího počtu lidí. A šikovní kutilové pak s nimi, nebo s jejich komponenty, podnikají neuvěřitelné věci.

Parta maďarských nadšenců sdružených pod značkou Bay Zoltan se rozhodla, že postaví trochu větší dron, který bude schopný unést člověka. Trikoptéra nazvaná „Flike“ vážila při vzletu včetně pilota 210 kg.

Osobní trikoptéra je vybavena celkem šesti vrtulemi na třech ramenech, které pohánějí jednotlivé elektromotory. Elektřinu dodávají lithium-polymerové baterie, které by měly umožnit 15-20 minut vznášení se nebo 30 až 40 minut pohybu kupředu.

Úspěch prvního prototypu samozřejmě celý tým nadšených konstruktérů povzbudil. Nyní chystají stavbu druhého prototypu, který by se měl stát cestou ke komercializaci tohoto produktu. Tým aktuálně intenzivně hledá investory, kteří by jim s rozběhem výroby trikoptéry pomohli.

Rapidní vývoj v oblasti baterií a miniaturizace elektroniky je tím, co umožňuje vývoj podobných produktů. Prozatím se drony využívají především jako nepilotované prostředky například ve filmu nebo prostě jen pro zábavu. Začínají se s nimi ale pořádat dokonce i závody.

Čím výkonnější ale konstruktéři budou mít baterie, tím výkonnější budou moci své létající stroje vyrábět. A větší výkon rovná se i možnost vyšší zátěže. Nejvyšším cílem je tedy pochopitelně pilotovaný létající stroj.

Maďarský tým zdaleka není jediný, který se o něco podobného snaží. Například v Kanadě aktuálně vznikl prototyp hoverboardu, létajícího prkna. A britská společnost Malloy Aeronautics se už několik let snaží o vývoj velkého vznášedla zvaného Hoverbike.

Témata:

Doporučujeme

Další
Novinky v elektromobilitě dle největšího amerického autosalonu. Podívejte se na to nejzajímavější z NAIAS