Futuristický solární ohřívač vody

photoflow
Povrch Země sice ze 71 % pokrývá voda, elektřina se nám rovněž může zdát všudypřítomná. Jenže právě tyhle dvě pro nás tak všední věci jsou stále ještě pro významnou část lidí na planetě obtížně dostupné. 

Designér a architekt z Mexico City Augustin Saiz Otegui však světu představuje zařízení, které tyto dva palčivé problémy elegantně řeší.

V rámci upřímnosti přitom nepřichází s ničím tolik novým a objevným. Jen díky chytře zkombinovanému designu využívá výhod malých solárních elektráren a vodosběrných a kondenzačních zařízení. 

Výsledkem práce Oteguiova studia NOS je Photoflow, jenž shromažďuje srážkovou a kondenzovanou vodu a současně vyrábí čistou energii z toho nejdostupnějšího obnovitelného zdroje. Samotný design je přitom velice prostý. 

Osm fotovoltaických modulů trojúhelníkovitého tvaru je seskládáno kolem osy do tvaru osmiúhelníku. Nejsou však položeny zcela rovně, ale pod mírným, třístupňovým sklonem. 

Pokud tedy začne na tyto desky pršet, voda bude stékat do otvoru ve středu Photoflow a bude se volně přes systém filtrů přečišťovat, než dorazí do vodosběrné nádrže v bázi celého přístroje.

Samotná nádrž s obsahem 400 litrů je vyrobena z recyklovaného polyetylenu a obsahuje zabudovanou jednotku, která měří hladinu biologické aktivity, kvůli monitorování nárůstu bakterií a řas.

Jednotlivé fotovoltaické moduly s první generací monokrystalinových silikonových solárních článků jsou pokryty antireflexivním povrchem, aby byly minimalizovány ztráty odrazem světla, a současně jsou potaženy tenkou ochrannou vrstvou, která zabraňuje usazování nečistot.

Tím, že jsou jednotlivé moduly rozestavěny kolem centrální nádrže, jsou zároveň velmi snadno přístupné obsluze a údržbě. 

Photoflow je určen pro země třetího světa, do všech méně rozvinutých oblastí, ať už izolovaných nebo s minimální dopravní či energetickou infrastrukturou. Nabízí řešení, které může lidem poskytovat pitnou vodu i energii.

Témata:

Doporučujeme

Další
Fandíte robosharingu, nebo víčkotisku? E.ON Energy Globe v roce 2030