Plovoucí ostrovní města - ostrůvky nekonečné inspirace

Světoví miliardáři chtějí místa, kde by mohli experimentovat s radikálně novými sociálními systémy. Nezávislá plovoucí města tuto možnost - a mnohé další - nabízejí.

Filmoví pamětníci si možná vybaví film Vodní svět, který prezentoval neradostnou budoucnost lidstva přežívajícího pouze na vodě v éře po roztání polárních ledovců a masivním vzestupu hladiny oceánů.

Organizace The Seastanding Institute, kterou pomáhal založit excentrický americký miliardář a investor Peter Thiel, se snaží tento zatím spíše teoretický problém řešit pragmaticky. A vymýšlí proto politicky nezávislá plovoucí města.

V organizaci jsou sdruženi mořští biologové, námořní inženýři, akvafarmáři, námořní právnici, výzkumníci v oblasti medicíny a celá řada dalších profesionálů. Nejde tedy rozhodně o žádné diletanty.

Jejich plovoucí města mají být zcela nezávislá, a to jak co se týká energie, vody a potravin, tak i státních hranic. První fáze projektu plovoucích měst již byla úspěšně uzavřena. Organizaci se podařilo získat v přepočtu přes 650 000 Kč na designovou studii.

Výrobu prvních plovoucích měst pro asi 300 obyvatel by měla zajistit nizozemská společnost DeltaSync. Cena jednoho takového města, nebo spíše vesnice, se vyšplhá přes v přepočtu 4 miliardy korun. Nepůjde tedy o nijak levné bydlení. Přesto už se týmu podařilo potenciální obyvatele najít - vybírali z lidí v 67 zemích světa.

Většinou jde o bohaté volnomyšlenkáře, kteří by si rádi vyzkoušeli bydlení v politicky a kulturně nezávislém a technologicky velmi pokročilém prostředí, společně s podobně naladěnými lidmi. Cílem organizace je postupně budovat různě specializovaná města.

Některá se budou zabývat například lékařským výzkumem, jiná budou sloužit primárně jako obří elektrárny. Tu bude možné vyrábět jak s pomocí větru, tak i vln, mořského proudění nebo slunce. První plovoucí město by mohlo kotvit v zálivu Fonseca ve Střední Americe.

Podle tvůrců projektu plovoucích měst již dnešní státní zřízení nevyhovují současným požadavkům na technologickou inovaci. Právě nezávislá plovoucí města by proto měla otevřít zcela nové možnosti.

Témata:

Doporučujeme

Plovoucí ostrovní města - ostrůvky nekonečné inspirace
Další
Bez napojení na civilizaci a bez lidí. Jak se žije v ostrovním domě?