Pochutnejte si na obědě ze solární trouby

trouba
Jeden z mnoha typů solárního vařiče GoSun.

Ke svému provozu potřebuje solární trouba GoSun Stove jen slunce. O zbytek se už postará propracovaný design celého zařízení. Podlouhlý tvar trouby a přilehlých parabolických křídel umožňuje v rekordně krátkém čase vyvinout teplotu až 290 °C. 

Specifické uspořádání GoSun je navíc nastaveno tak, aby plně vyhovovalo parametrům severoamerické a evropské kuchyně. V zařízení můžete smažit, péct, grilovat i dusit.

Solárních ohřívačů a vařičů je už dnes k dispozici celá řada. Tvůrci GoSun nepopírají, že se jimi do značné míry inspirovali. Připouštějí, že šlo především o to využít známý, fungující a osvědčený technologický model a pokusit se ho využít nějakým netradičním způsobem. 

GoSun funguje vlastně jako domácí solárně-koncentrační elektrárna kombinovaná s uzavřenou ohřevnou plochou. Představuje pomyslný gril pro 21. století – takový, který nepotřebuje fosilní palivo.

V čem tedy tkví kouzlo zařízení, ke kterému nemusíte shánět dřevěné uhlí, podpalovák nebo plyn? Solární ohřívač GoSun je schopen koncentrovat až 90 % dopadající sluneční energie a plně ji využít k ohřevu pokrmů uvnitř tubusu. 

Vybrat si můžete z velikostně a objemově rozdílných typů. Ty největší skutečně připomínají pořádný zahradní gril, menší už se dají považovat za cestovní modely. 

Kampaň GoSun není zaměřena jen na komercializaci produktu, ale také na podporu humanitární a rozvojové pomoci. Umožňuje totiž lidem v izolovaných a odloučených oblastech, často bez přístupu energie, vyrábět zdravé jídlo smysluplným způsobem.

Témata:

Doporučujeme

Další
Energy Globe: projekty, které zachrání svět