Pořiďte si vlastní vodíkový reaktor na cesty

Vědci se už dlouhé desítky let snaží přijít na způsob, jakým by bylo možné s pomocí vodíkové fúze vyrábět levně obrovské množství energie. Zatím se to nedaří. Americká firma se ale rozhodla sousloví „vodíkový reaktor“ chytře využít.

Nedávno jsme vám představili batoh pro 21. století, který umí dobít váš tablet i smartphone. Předtím zase 6 neuvěřitelných nabíječek pro váš mobil. A dnes tu máme další specialitu. Přenosný vodíkový reaktor firmy Brunton.

Historie této společnosti sahá déle než sto let nazpět, kdy jistý D. W. Brunton vyrobil miniaturní kompas pojmenovaný Pocket Transit. Během následujícího století se pak firma z amerického státu Wyoming stala výrobcem nejrůznějšího outdoorového vybavení, od zmíněných kompasů přes čelovky až po zdroje energie.

Mezi nejnovější produkty v kategorii zdrojů energie patří právě Hydrogen Reactor™. Jak vidno, jde pouze o obchodní známku a nikoliv přesný technický popis daného zařízení. Brunton tak chytře využívá aktuální módní vlny zájmu o nové, pokročilé zdroje energie.

Jde v podstatě o přenosnou nabíječku pro chytré telefony, tablety, GPS a další podobná zařízení. Funguje na principu jednoduchého palivového článku, který slučuje kyslík s vodíkem, čímž vzniká elektřina. Jako náplně slouží pro přenosnou nabíječku tzv. „Hydrogen Core“ neboli „vodíková jádra“. Ta připomínají klasickou tužkovou baterii.

Rozdíl je v tom, že jedna taková náplň pojme v kombinaci se zařízením Hydrogen Reactor stejně energie jako 15 tužkových baterek. Náplně se prodávají po 20 dolarech (v přepočtu asi 400 Kč). Pokud se odhodláte utratit v přepočtu 3400 Kč za reaktor, dostanete spolu s ním i dvě náplně.

Reaktor sám o sobě je velmi malé, snadno přenosné zařízení o rozměrech 135x73x34 mm. Váží pouhých 146 g, takže ani na cestách do divočiny vás příliš nezatíží. Náplň váží necelých 100 gramů. Z jedné náplně můžete svůj iPhone dobít zhruba šestkrát. Kabel je klasický USB, který se dnes stal standardem pro většinu mobilních zařízení.

Témata:

Doporučujeme

Další
Kdo má zlaté české ekologické ručičky?