Portugalsko čtyři dny napájela pouze čistá energie

Čtyři dny minulého týdne byly pro Portugalsko výjimečné. Veškerá spotřebovaná elektřina v malé zemi na pobřeží Atlantiku totiž pocházela z obnovitelných zdrojů.

Německo nedávno během jedné krátké chvíle v neděli dosáhlo rekordního 95% podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny. To ale není nic proti Portugalsku.

Malá desetimilionová země má klíčovou výhodu v bouřlivém, větrném atlantickém pobřeží. Za celý rok 2014 se tamní větrné, geotermální, vodní a solární elektrárny postaraly o výrobu 62 % spotřebované elektřiny.

O rok později to bylo už jen 50,4 %, což bylo dáno suchem a poklesem výroby ve vodních elektrárnách. Tak či onak, za minulý týden se Portugalsko vyšvihlo čtyřmi dny, kdy zemi nepřetržitě napájelo slunce, vítr a další OZE.

ZAJÍMAVOST: Spalování uhlí pro výrobu elektřiny v Portugalsku skončilo v roce 1994. V Belgii letos. V Británii mají uhelné elektrárny skončit do méně než deseti let.

Portugalsko se z energie zcela zdarma mohlo těšit od 6:45 ráno 7. května do 17:45 hodin 11. května. Faktem ale zůstává, že hlavní surovinou pro výrobu elektřiny v Portugalsku zůstávají biopaliva a odpad.

Poslední měsíce a roky rekordům v oblasti obnovitelných zdrojů přejí. Nedávno Dánsko vyrobilo jen z větru o 40 % více elektřiny, než samo potřebovalo. Dne 10. května zase v Británii poprvé za posledních více než sto let neběžela žádná uhelná elektrárna.

Časy se mění a doba uhlí jednoduše nepřeje. Největší světový producent uhlí zbankrotoval a ani s ostatními to nevypadá příliš dobře. Je jasné, že hned tak uhlí jakožto důležitý zdroj energie nezmizí. Alespoň ve vyspělém západním světě ale své místo již ztrácí.

Otázkou je, kde najít nová odbytiště. Čína totiž nedávno dala jasně najevo, že se chce také soustředit především na obnovitelné zdroje namísto těch uhelných. Největší čínský dodavatel uhlí kupříkladu staví obří solární elektrárny.

Témata:

Doporučujeme

Další
Můžete se vykoupit z uhlíkových hříchů?