Poznejte místa s nejzářivější polární září na světě

Když se řekne polární záře, možná se vám vybaví hláška z divadelní hry Cimrmanů Dobytí severního pólu: „Tak bylo to hezký, ale že bych to musel vidět dvakrát…“ Když pomineme typický cimrmanovský humor, musíme říci, že zrovna u nás je polární záře vskutku něco, co se nám podaří spatřit jen jednou za život. U nás ji můžeme vidět jako světlé oblaky, a protože jsou tak slabé, nepřekračují práh barevného vidění.

Jiné je to ovšem na severu či jihu, kam lidé, lovci polárních září, za jejich pozorováním přímo vyrážejí. Tam je totiž „aurora borealis“ nádhernou barevnou podívanou.

 

Polární záře jsou vlastně elektrickým úkazem, který nastává v ionosféře ve výškách od 80 do 100 km. Způsobují ji elektricky nabité sluneční částice. Ze Slunce se erupcí uvolní oblak těchto nabitých částic, které letí směrem k Zemi asi dva dny, a to zhruba tisíckrát pomaleji než světlo. Jakmile částice zasáhnou Zemi, zachytí se protony a elektrony v zemském magnetickém poli a podél siločar magnetického pole pokračují v pohybu směrem k magnetickým pólům. Tam se srazí s molekulami vzduchu, které jsou následkem srážky vybuzeny. Při následném návratu do původního stavu dochází ke vzniku záření. Barvy polární záře závisejí na vlnové délce.

Témata:

Doporučujeme

Další
Anketu Strom roku 2017 vyhrál ořešák z Kvasic