Větrná elektrárna do kapsy

turbína
Prototyp přenosné větrné turbíny Trinity. foto: Einar Agustsson a Agust Agustsson

Ne vždycky hledáte řešení schopné vyrábět z větru energii pro stovky domácností. Někdy stačí, když síla větru dokáže nabít mobil, tablet nebo jiné zařízení na baterie. 

Projekt přenosné „osobní“ větrné turbíny, pojmenované Trinity, je zatím pořád ještě v plenkách. Nadšení konstruktéři z Minnesoty, bratři Einar a Agust Agustssonovi, se jej pokoušejí zafinancovat pomocí kampaně na webu Kickstarter. Nenabízí ale žádné vzdušné zámky, jejich koncept je skutečně rozpracovaný do sebemenšího detailu.

Základní model Trinity 100 je na hliníkové trojnožce postavená krátkolistá turbína (z lisovaného plastu), vybavená 100 W generátorem a 30 Ah baterií. Na výšku měří okolo šedesáti centimetrů (plus pětadvacet při rozložené trojnožce), a váží necelé dva kilogramy.

Je jednoduchá a skladná. Navíc je díky svému specifickému designu schopna přijímat energii větru z jakékoliv strany, a nemusíte ji nijak natáčet.

 Vypadá trochu jako model, napodobenina skutečné větrné elektrárny, ale je plně funkční. Díky USB připojení můžete s touto „kapesní“ větrnou elektrárnou dobíjet mobil, fotoaparát nebo chytrý telefon kdekoliv v přírodě.

„Na pláži, při táboření, na palubě lodi, terase, nebo při pohotovostních situacích a výpadcích proudu,“ pokoušejí se bratři Agustssonové vyjmenovat všechny možné příležitosti k využití Trinity. Prakticky se bude hodit všude, kde je šance, že narazíte na funkční zástrčku, mizivá.

Témata:

Doporučujeme

Další
Fandíte robosharingu, nebo víčkotisku? E.ON Energy Globe v roce 2030