Proměňte starý svetr na pohodlné válenky

Taky se vám ve skříni kupí v komíncích oblečení, ze kterého nosíte jen dva vrchní kousky, a na zbytek se jen práší? Kalhoty, které už vám nepadnou, ale vy si stále říkáte, že do nich ještě zhubnete, tričko, které by ještě někdy mohlo přijít do módy, a kraťasy, ve kterých jste strávili poslední léto před deseti lety. Rozloučit se se starými oblíbenými kousky je někdy zkrátka nad naše síly. Proč je ale vyhazovat, když je můžete proměnit v něco nového? Nebojte se vzít nůžky, jehlu a nit a dejte starému oblečení ještě jednu šanci.

Připravili jsme pro vás návod, jak si ze starého oblíbeného svetru vytvořit skvělé pohodlné válenky na dlouhé podzimní a zimní večery. Válenka je něco mezi ponožkou a přezůvkou a kromě chození po domácnosti se v nich můžete bez výčitek povalovat i na gauči nebo v posteli. Čím teplejší a huňatější svetr vyberete, tím pohodlnějšího a hřejivějšího nošení si při nošení užijete. Ovšem pozor na velká oka – pokud se chystáte stříhat ručně pletený svetr, musíte počítat s tím, že se oka začnou po ustřižení okamžitě párat a celá plocha rozplétat. Lepší je tak použít celistvější a hustší pleteninu či tkaninu. Jednotlivé kusy k sobě můžete sešívat buď klasickou nití, nebo použít tlustší pletací přízi, která vytvoří větší stehy a vypadá tak mnohem lépe. V takovém případě si k tomu v galanterii pořiďte dětskou plastovou jehlu, do které přízi snadno navlíknete a při sešívání se s ní snadněji manipuluje.

Tak s chutí do práce – čeká vás sladký odpočinek.

1

Potřebujeme:

Starý svetr
Nůžky
Nit nebo pletací přízi
Jehlu (dětskou plastovou)
Fixu

Postup:

1

Nejprve si připravíme návleky. Vezmeme rukáv svetru a navlečeme si ho na nohu do takové výšky, jak vysoké chceme válenky. Poté rukáv ustřihneme v šikmém střihu tak, aby zakrýval celé chodidlo až po špičku. To samé uděláme s druhým rukávem.

1

Poté svetr otočíme naruby a na záda obkreslíme pravé i levé chodidlo. Obrys uděláme o cca 1 cm větší ze všech stran – musíme počítat s odpadem, který vezme šev. Obrysy vystřihneme a můžeme se pustit do šití.

1

Sešíváme sešpendlený konec rukávu s obrysem chodidla tak, aby se výsledně vytvořila hotová válenka. Doporučuji kusy sešívat přímo na chodidle, protože jedině tak dokonale vychytáte tvar vaší nohy, nicméně můžete to udělat i svlečené a sešpendlené na stole. S látkou i přízí se pracuje velmi lehce a snadno, nemusíte se tedy bát párání, a pokud se něco nepovede, neztrácejte hlavu a začněte znova. A pak už si můžete celou zimu užívat pohodlí a teplíčka.

1

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti