RECEPT: Chia fresca

Lidské tělo je vlastně taky malá továrna. Spotřebovává energii a na jejím základě vyrábí hodnoty pro sebe i své okolí. Jen místo kilowattů pracuje s kilojouly. Aby mohlo fungovat správně a dlouhodobě, musí se do něj věci k výrobě energie dopravit. Proto jsme pro vás připravili seriál receptů založených na takových potravinách, které jsou zdravé a energeticky hodnotné.

Přesně takové recepty má ráda i Kateřina Winterová z pořadu Herbář, která vás jimi bude pravidelně zásobovat. Dnes se s ní podíváme na chia semínka.

chia

Chia semínka mají v Jižní Americe obrovskou tradici. Pěstují se zde už od dob Aztéků a Mayů. Tato plodina měla pro původní obyvatele velkou hodnotu podobně jako kukuřice. Šalvěj hispánská je jednoletá bylina, která se pěstuje v horských oblastech střední Ameriky a její kultivary je možné sklízet i v Severní Americe a Austrálii. Semínka šalvěje hispánské, tzv. chia, byla indiány používána jako zdroj energie. Pro svou schopnost absorbovat velké množství vody, a vytvořit tak výživný rosol, se spolu s obsaženou vlákninou stala pro indiány, potažmo i pro nás, potravinou, která dokáže zahnat pocit hladu a žízně. Chia semínka jsou považována pro svůj obsah minerálů, antioxidantů a omega-3-nenasycených mastných kyselin za super potravinu. Můžete je konzumovat syrová nebo i mletá a přidávat je do pečení, do jogurtu, na saláty nebo právě do vody jako nápoj. Svou konzistencí chia fresca připomíná aloe vera drink. Posilní vás a osvěží během celého dne.

Chia fresca je logicky oblíbeným nealkoholickým nápojem Střední a Jižní Ameriky, kde se podává v různých variantách jako „aqua fresca“ (studená voda). V Mexiku, Guatemale, Bolívii, ale i v Severní Americe se tyto nápoje připravují se sladkým nebo kyselým ovocem, semínky, ale i květy ibišku. Prodávají se hlavně na ulici jako osvěžující drink, ale dají se koupit i v bistrech a restauracích.

chia2

Suroviny:

400 ml vody nebo vody z kokosu
1/2 čl chia semínek
šťáva z poloviny citronu
sirup na oslazení podle chuti

Postup:

Ve sklenici rozmícháme ve vodě chia semínka. Poté ještě přilejeme šťávu z půlky citronu. Necháme asi 10 min nabobtnat a průběžně mícháme či protřepáváme. Podle chuti dosladíme a můžeme se napít super osvěžujícího chia fresca.

chia3

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti