RECEPT: Chimichurri omáčka z vašeho masa udělá energetickou bombu

Lidské tělo je vlastně taky malá továrna. Spotřebovává energii a na jejím základě vyrábí hodnoty pro sebe i své okolí. Jen místo kilowattů pracuje s kilojouly. Aby mohlo fungovat správně a dlouhodobě, musí se do něj věci k výrobě energie dopravit. Proto jsme pro vás připravili seriál receptů založených na takových potravinách, které jsou zdravé a energeticky hodnotné.

Přesně takové recepty má ráda i Kateřina Winterová z pořadu Herbář, která vás jimi pravidelně zásobuje u nás na ecoFuture. Tentokrát se podíváme na přípravu chimichurri omáčky.


Chimichurri nebo také chimmichurri (prostě čti čimičuri) je bylinková omáčka ke grilovanému masu. Jejím základem je hladkolistá petržel, čerstvé oregano, česnek, rostlinný olej a ocet, ale i chilli. Jelikož je původem z Jižní Ameriky, nabízí se hlavně k jehněčímu a hovězímu. Nejlepší červené maso světa totiž produkuje právě Argentina, kde je čimičuri na talíři nezbytnou součástí pouze posoleného hovězího, grilovaného pomalu na dřevě. Musím říct, že tahle zelená omáčka mě úplně dostala. Miluju totiž kyselé i pálivé bylinkové dipy a sosy. A nejenom k masu. Tahle studená omáčka je také rychle hotová. Do mixéru naházíte byliny, co vám zrovna rostou na zahradě nebo na balkoně v truhlíku, zakápnete octem a citronem a je hotovo. A právě kombinace petržele, koriandru, čerstvého oregana nebo rozmarýnu je naprosto úžasná. Pokud máte i čerstvou chilli papričku, neváhejte a přidejte jí kousek taky. I když se píše, že je vhodná hlavně k hovězímu, s jehněčím, krevetami, kuřecím masem nebo i se zeleninou chutná skvěle. To mám vyzkoušené. Když se totiž u nás griluje, nikdy se nepřipravuje pouze jeden druh masa, ale i cukety a třeba ryby. A také se nikdy přesně nedodržují přesné recepty na marinády a omáčky. K základu, který dodává čimičuri charakteristickou chuť, občas přidáme i bylinku či koření, na které zrovna na záhonku narazíme. Hledání tajné ingredience v originální čimičuri omáčce nám krásně zpříjemní čekání na pochoutky z grilu. Dobrou chuť.

čimičury

Suroviny:

1 svazek hladkolisté petržele
½ svazku koriandru
1 lžíce čerstvého oregana
3 stroužky česneku
1 lžička chilli vloček
2 lžíce červeného vinného octa
3 lžíce extra panenského olivového oleje
2 lžíce limetové šťávy
sůl a čerstvě mletý pepř

Postup:

V mixéru typu kutr rozmixujeme všechny suroviny, až vznikne hrubší pasta, podle potřeby ochutíme a hned podáváme.

čimičury

čimičury

čimičury

Témata:

Doporučujeme

RECEPT: Chimichurri omáčka z vašeho masa udělá energetickou bombu
Další
TV žrouti