RECEPT: Energetické superkakao

Lidské tělo je vlastně taky malá továrna. Spotřebovává energii a na jejím základě vyrábí hodnoty pro sebe i své okolí. Jen místo kilowattů pracuje s kilojouly. Aby mohlo fungovat správně a dlouhodobě, musí se do něj věci k výrobě energie dopravit. Proto jsme pro vás připravili seriál receptů založených na takových potravinách, které jsou zdravé a energeticky hodnotné.

Přesně takové recepty má ráda i Kateřina Winterová z pořadu Herbář, která vás jimi od teď bude pravidelně zásobovat. Dnes se s ní podíváme na superpotraviny kakao a prášek maca.

kako

Věděli jste, že se kakao řadí mezi superpotraviny? Díky vysokému množství zdraví prospěšných látek nám může pomáhat v boji s civilizačními chorobami, jako jsou kardiovaskulární nemoci, ale i deprese a zubní kaz. Nejlepší je konzumovat kakao v jeho původní hořké podobě nebo si jej dochucovat podle sebe. V běžné produkci potravin se totiž kakao a výrobky z něj (hlavně čokoláda) vytrácí pod nánosy cukru, tuků a dalších přídatných látek. 

Kakao znali již staří Aztékové a Mayové, kteří jej považovali za nápoj bohů. Pro původní obyvatele jižní Ameriky bylo kakao významnou plodinou zobrazovanou i na soškách a zápisech do kamene. A dodnes se s kakaem obchoduje na burze. 

Další ingrediencí našeho superkakaa je prášek maca. Jde o superplodinu pocházející z Peru. Lepidium meyenii, jak zní botanický název macy, je rostlina podobná malé ředkvi. Kořen macy může mít různé barvy od žluté po červenou, fialovou a zelenou. Pěstuje se v horských oblastech jižní Ameriky, kde se jiným plodinám už nedaří. Tato odolná rostlina pomáhá při anémii, nedostatku energie, při problémech s menopauzou a podobně jako kakao působí i afrodiziakálně. 

Když navíc tohle superkakao ochutíte cayennským pepřem a vanilkou, můžete si stejně jako aztéčtí vládci vychutnat božský nápoj a cítit se nadpozemsky.

kako2

Suroviny:

2 pl kvalitního kakaa
1 pl kokosového cukru
1 čl maca prášku
špetka soli, skořice, cayennského pepře, mletého zázvoru, vanilky
300 ml mléka

Postup:

Nasypeme do hrníčku všechny suché ingredience a smícháme je všechny dohromady. Poté ohřejeme mléko a následně jej pomalu v mícháme do suché směsi.
kakao

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti