RETRO: První létající automobily vzlétly už v 30. letech 20. století

V posledních letech si můžeme všimnout vzniku několika prototypů létajících aut. Nejdále ve vývoji létajícího auta je slovenská firma Aeromobil, která již nyní vlastní funkční model s názvem Aeromobil 3.0 a přijímá první objednávky. Nejedná se ovšem o nijak novátorský nápad. Již Henry Ford v roce 1940 předpověděl, že se jednoho dne budeme přepravovat létajícími auty. A nebyl vůbec daleko od pravdy. Létající auta se vyvíjejí už od počátku 20. století a vypadá to, že za pár let získají potřebná povolení a budeme je potkávat v běžném provozu.

První létající auta

Jako první si létající auto patentoval J. E. Harriman v roce 1910, avšak svůj nápad nikdy nedokázal realizovat, a tak idea zůstala pouze na papíře. Další návrh pochází z roku 1911 od vynálezce Walda Watermana. Waterman nechtěl nic uspěchat, a tak několik let svůj návrh vylepšoval, až se k samotnému sestrojení dostal v roce 1932, kdy se jeho létající auto s názvem Arrowbile stalo prvním funkčním létajícím automobilem na světě.

 

Pokus Walda Watermana nebyl samozřejmě jediným. Vzniklo několik dalších prototypů, ale žádný se nedostal do takové fáze jako Arrowbile. Vždyť představa překonání hor, moří a silnic v jednom stroji byla tak lákavá. Jenže jen málokdo dokázal překonat nejpalčivější problémy létajících aut. Jedním z nich byla křídla. Jak je k automobilu přimontovat, aby při jízdě po silnici nezhoršovala jízdní vlastnosti? Již na tomto prvotním problému skončilo nejvíce konstruktérů. 

Dalším z vynálezců, kterému se povedlo zkonstruovat funkční létající auto, byl Moulton Taylor, který se v padesátých a šedesátých letech pokoušel o prosazení létajících aut na trhu. Křídla dokázal složit tak, že je umístil za auto, které je za sebou táhlo jako normální vozík. Mohli jste autem jet na nákup bez křídel, poté se zastavit pro křídla doma v garáži a vydat se na letiště. Tam už instalace křídel trvala pár minut. Taylorovo létající auto dokonce můžete potkat i v současnosti. Vlastní ho několik sběratelů, a dokonce si ho otestoval i bývalý moderátor Top Gearu, James May:

 

Dnes se Taylorovo létající auto prodává za milion dolarů. Cena samozřejmě odráží jeho historickou hodnotu. Stále se jedná o velmi zvláštní dopravní prostředek. A to se týká i současných modelů, i když jsou mnohem bezpečnější, rychlejší a designovější.

Další
Nejočekávanější elektromobily a hybridy pro druhou polovinu roku 2018