Seaorbiter - vesmírná loď pro pozemské oceány

Vesmírná loď Enterprise v seriálu Star Trek prozkoumávala nekonečný vesmír. Francouzští vědci nyní chtějí podobný stroj postavit pro průzkum pozemských moří a oceánů.

Oceány zabírají více než 70 % povrchu naší planety. Věřte nebo ne, ale velká část z nich je stále prachbídně prozkoumána. Ani ne tak po geografické stránce, zmapováno máme už prakticky všechno, ale spíš po stránce ekologie.

Vědci stále ještě víceméně netuší, jak vlastně oceány fungují, jak bohatá je tamní flóra a fauna, jaké je doopravdy jejich znečištění průmyslovou civilizací posledních 100 let.

Ne nadarmo se říká, že vědci dnes znají více podrobnosti o povrchu Marsu než o dnu pozemského oceánu. Už brzy by se to ale mohlo změnit, a to díky francouzskému architektovi jménem Jacques Rougerie. Ten aktuálně navrhnul gigantickou plovoucí laboratoř, která si s fiktivní vesmírnou lodí Enterprise v ničem nezadá.

Jmenuje se SeaOrbiter a je vysoká 51 metrů (z toho 31 metrů pod vodou) a má vážit 1000 tun. Náklady na její vybudování by měly dosáhnout $53 mil., v přepočtu asi 1,1 mld. korun.

Prozatím se podařilo díky francouzskému darovacímu portálu KissKissBankBank (obdoba Kickstarteru) vybrat asi $475 000 (necelých 20 mil. korun). Za tuhle částku chce Rougerie alespoň začít stavět nejvyšší část lodi a s její pomocí přesvědčit další bohaté donory.

Výjimečná loď - či spíše možná gigantická obytná výzkumná bóje - z dálky připomíná plachetnici. Je ale až po nejvyšší bod naplněna těmi nejmodernějšími technologiemi. Energii jí pomáhá vyrábět větrná turbína a tenkovrstvé solární články.

Jedna celá technická místnost zvaná Data Hub je určena ke zpracování obrovského množství dat, které by měl stroj při svých cestách oceány sbírat.

Výzkum má být hlavním posláním SeaOrbiteru. Většinu místa uvnitř budou zabírat laboratoře, hangáry pro ponorky (ať už lidské, nebo ovládané vzdáleně, případně dokonce plně robotické) a dokonce i podvodní přetlakové ubikace.

Šest členů posádky by v nich mělo žít dlouhodobě, aby měli snadný přístup do vody bez nutnosti dekomprese, jako je tomu v případě potápěčů nořících se do hloubek z povrchu. Ubikace by zároveň sloužily vesmírným agenturám jako simulátor dlouhodobého soužití posádky na vesmírné lodi.

Témata:

Doporučujeme

Další
Olympiáda obnovitelných zdrojů: kdo si jde pro zlato?