VIDEO: Seznamte se s Noemovou archou pro rostliny z celého světa – Svaldbardská globální banka semen

Daleko za polárním kruhem, na samém severu Evropy, se nachází největší úložiště semen. Nese jméno Svalbard Global Seed Vault neboli Svalbardská světová semenná banka a sídlí na Špicberkách v Barentsově moři. Semenná banka byla založena v roce 2008 norskou vládou. Účel této stavby je prostý, ale nepředstavitelně významný. Uvnitř zmrzlé skály tu má každá z participujících zemí kopie geneticky rozdílných odrůd z jejich domácích genových bank, a vzorky jejich vyšlechtěných variant jsou tak pojištěny před vyhynutím při celosvětové živelné pohromě či válce. Zachování těchto genetických obměn je důležité z hlediska ochrany jednotlivých druhů před škůdci a nemocemi, které by je mohly vyhubit.

V útrobách semenné banky může být při stálých, mrazivě chladných -18 stupních Celsia uchováváno na 25 miliard semen rozdělených do speciálních boxů jednotlivých zemí. Do těchto prostor 118 států světa uložilo své biologické bohatství ve formě semen 4,5 milionu odrůd všelijakých hospodářských i okrasných rostlin. Nejvíce vzorků ale zastupuje rýže se 150 tisíci a pšenice se 140 tisíci semeny.

V případě zničení genové banky v dané zemi jsou z této „Noemovy archy genetické rozmanitosti“ vyzvednuty uschované boxy se semeny, a z nich je vytvořena banka nová. Díky absenci tektonické činnosti, stálé chladné teplotě a odlehlosti Špicberků jsou tak semena v relativním bezpečí pouhých 1300 kilometrů od Severního pólu.

global seed

Výběr lokality pro největší úložiště semen na světě

Banka je umístěna v podzemí skalního masivu ve fjordu Adventfjorden, který díky Golfskému proudu nikdy nezamrzá a udržuje si konstantní teplotu -3 °C. Další výhodou této lokality je tektonická stabilita a dostatečná nadmořská výška, která bance zajišťuje bezpečnost, i kdyby roztály obě dvě polární čepičky.

Témata:

Doporučujeme

VIDEO: Seznamte se s Noemovou archou pro rostliny z celého světa – Svaldbardská globální banka semen
Další
VIDEO: Jak může shromažďování dat napomoct zdraví oceánů