Solární elektrárny maskované jako květiny

solar květina
foto: Smartflower

Solární elektrárna na střeše nemusí oku estéta připadat jako to pravé ořechové. Výhoda solárních panelů je, že na sebe mohou brát nejrůznější tvary.

Slavný režisér James Cameron, autor hitů jako Terminátor, Titanic nebo Avatar, věnoval své ženě Suzy Amis Cameron pět květin. Na tom by nebylo vcelku nic zvláštního, kdyby nešlo o květiny solární, Cameronem vlastnoručně navržené.

Kytice obřích solárních květin vyrostla v udržitelné škole MUSE, kterou Suzy Amis Cameron založila v jižní Kalifornii. Každá květina se skládá ze 14 panelů, a ačkoliv jde o vcelku jednoduché zakomponování běžných solárních panelů do nového hravého „obalu“, jsou květiny vítaným zpestřením dětského hřiště a celé školy.

 

James Cameron není samozřejmě jediný, koho kdy napadlo, že by solární elektrárny mohly připomínat květiny. Například rakouská společnost Smartflower aktuálně odhalila svůj vlastní návrh s názvem Smartflower POP. Jde o malou solární elektrárnu ve tvaru květiny s výkonem 3,2 kW.

Solární květina je umístěna na malém stojanu, který „květ“ otáčí za sluncem podobně, jako se za ním otáčejí skutečné květiny. Navíc se dokáže zavírat a otevírat jako vějíř, například při příliš silném větru nebo v noci. K dispozici je v několika barevných provedeních.

Ve srovnání s běžnou napevno přimontovanou elektrárnou na střeše o stejném výkonu vyrobí „chytrá květinová solární elektrárna“ o 40 % více energie. Podle toho, v jakém podnebném pásu bude umístěna, tedy 3200 kWh až 6200 kWh elektřiny ročně.

Solární květina od rakouských tvůrců má i další výhody. Je snadné ji převézt z místa na místo. I její instalace je lehká, snadno ji zvládne jeden člověk během hodiny. Následně prakticky není nutné se o elektrárnu starat, funguje zcela automaticky

Témata:

Doporučujeme

Další
Fandíte robosharingu, nebo víčkotisku? E.ON Energy Globe v roce 2030