Solární letadlo úspěšně dokončilo první let kolem světa bez fosilních paliv

Po necelém roce a půl je první let kolem světa čistě na solární energii u konce. Bezpalivové letadlo Solar Impulse 2 totiž v úterý 26. července přistálo v Abú Dhabí, odkud vloni 9. března vyráželo, a úspěšně tak dokončilo historicky vůbec první let kolem světa bez fosilních paliv.

„Není to jen milník v historii letectví, především je to milník v historii energetiky. Jsem si jistý, že do deseti let uvidíme elektrická letadla, jak v letech na krátké či střední vzdálenosti převáží až 50 pasažérů,“ říká iniciátor projektu a jeden z pilotů Bertrand Piccard.  „Není to jen ukázka technologických možností, ale také potvrzení toho, že jsou spolehlivé a důvěryhodné,“ dodává konstruktér a druhý pilot André Borschberg.

Let jim zabral cca 23 dní, naletěli přitom 43 031 kilometrů a oběma se díky tomu podařilo splnit hlavní cíl, který si v tomto projektu dali. Tedy ukázat, že pokud letadlo dokáže letět několik dní a nocí čistě na solární pohon, pak nic nebrání používání čistých technologií v běžném životě. Povedlo se jim to s experimentálním letounem, který na sobě měl 17 248 fotovoltaických panelů a rozpětí křídel 72 metrů. Pro lepší představu: šlo o stroj o velikosti letadla Boeing 747 a o hmotnosti automobilu.

Nyní si jeho cestu shrneme v několika fotografiích. 

Další
Nejočekávanější elektromobily a hybridy pro druhou polovinu roku 2018