Soofa – městská lavička, která dobije mobil

Proč by lavičky v parcích a kolem promenád měly nabízet jen obyčejné posezení? Vždyť prostor, který je takto vyčleněný odpočinku a relaxaci, lze přece využít mnohem účelněji!

Přesně tak uvažují vývojáři ze slavného Massachusettského technologického institutu (MIT), kteří se pokoušejí „proměnit život lidí k lepšímu“.  Jdou na to pravda trochu komplikovaně. V Bostonu instalovali solární lavičky, u kterých si můžete třeba dobít mobil.

Jedna věc je přesvědčit lidi, aby pořád neseděli doma a raději vyrazili někam ven na procházku. Spousta pohodlím zhýčkaných Američanů ale výletům do parků příliš nefandí. Není tam pořádný signál a za chvilku se jim stejně vybije jejich mobil. 

Studenti MIT to společně s bostonským starostou Marty Walshem hodlají rázně změnit. Jak? Postačí k tomu designově provedené lavičky, pojmenované „Soofa“, jež budou vybaveny Wi-Fi stanicí a dvěma USB porty, na kterých si budete moci díky instalovaným solárním panelům dobít svůj chytrý telefon. Pořád tak můžete být on-line, stále ve spojení s přáteli, a přitom na čerstvém vzduchu.

Mimochodem, o tom, jak moc je okolní vzduch čerstvý, vás navíc bude informovat i malý displej, který bude přehrávat výstupy z okolních, kvalitu ovzduší nebo hluk monitorujících, zařízení. 

Lavičky tak budou nejen místem odpočinku, ale zároveň automatickou jednotkou, která bude sbírat lokální data o městském prostředí. Městští radní si nemohou lavičky Soofa dost vynachválit, a to jich zatím instalovali jen devět.

„Váš chytrý mobil také není jen telefon,“ říká s úsměvem starosta Bostonu Marty Walsh. „Tak proč by lavičky v našem městě měly být jen obyčejnými lavičkami?“

Témata:

Doporučujeme

Další
Kdo má zlaté české ekologické ručičky?