Stolní lampa, která dává druhou šanci

Recyklace a využití odpadových materiálů zažívá v současném designérském odvětví opravdový boom. Ačkoli to ještě nedávno vypadalo, že se jedná spíše o reklamní tah v rámci aktivního příklonu k ekologii a zeleným produktům, upřímné zaujetí designérů a výrobců nás stále více přesvědčuje o pravosti jejich smýšlení. Udržitelný design má opravdu velký potenciál, a to nejen v rámci vizuálního módního trendu. Především je ve své čisté podobě schopný částečného zvratu nešetrného zacházení s přírodními zdroji.

Skvělým příkladem takového přesahu je počin anglického designéra Maxe Ashforda, který vytvořil vizuálně velmi zdařilou stolní lampu z odpadového materiálu a bez využití jakýchkoli chemických či složitých průmyslových procesů. Svým projektem Quercus z designérského studia Greeb ukazuje světu, že odpad dokáže být i něčím lepším než odpadem.

První model Quercus vytvořil Max ještě jako student Falmouthské univerzity v rámci studentské soutěže interiérového designu „Delight in Light“. Poprvé jej vystavil na londýnské přehlídce, kde si vysloužil nebývalou pozornost návštěvníků a jeho fotografie se jako virus začaly šířit internetem. Maxovi přišel během několika dní nespočet emailových dotazů, zda je tento originální kousek veřejně k objednání. Max se tedy chopil příležitosti a začal vyvíjet produkt zcela vyhovující běžnému uživateli.

Po dokončení školy založil studio produktového designu Greeb inspirované svým dosavadním úspěchem na poli recyklovatelného designu. Hlavní myšlenku značky soustředil do přetváření odpadového materiálů na krásné šetrné výrobky dokazující, že i z mála může vzniknout opravdu hodně. Jejich prvním a stěžejním produktem se stala právě ikonická stolní lampa Quercus.

Během vývoje lampa prošla mnoha polohami vedoucími k nejlepšímu poměru výkonu, nízké energetiky a snadného udržitelného přístupu k výrobě a použitým materiálům. Každý díl lampy je koncipován samostatně a v případě potřeby je jej možno opravit či zcela vyměnit. Díly nejsou vzájemně pevně spojené, jedná se o dokonalou symbiózu tvarů lehce navazujících komponentů.

Dřevo výrobci berou z britských dubů pokácených či volně popadaných v rámci očišťování místních lesů. Pokud by je Max k výrobě lamp nepoužil, dřevo by bylo s největší pravděpodobností spáleno či ponecháno spadlé v lesích. Kusy jsou následně ohýbány v páře procesem vyžadujícím pouze teplou vodu a notnou dávku trpělivosti. Nakonec jej výrobci ošetří ořechovým olejem, a vzniká tak přirozeně rozložitelný produkt.

Ekologická lampa

Stínidla lamp naopak vznikají z opracovaných prázdných lahví z místní restaurace. Místo do kontejneru na sklo tak putují do dílny, kde jsou čištěny, řezány a nakonec kompletovány s ostatními komponenty, se kterými daný tvar láhve skvěle koresponduje. Délka stínidla svádí kužel teplého světla nízkoenergetické žárovky, čímž vytváří příjemné intimní osvětlení.

Quercus je tedy zcela recyklovaná a pochází výhradně z obnovitelných zdrojů. Spolu s uměřenou kvalitou vizuální stránky přináší i ekologickou výzvu pro všechny produktové designéry a spotřebitele.

Jelikož jsou všechny výrobky ručně vyráběny i kompletovány, přirozeně tak vznikají v omezených sériích a vy si můžete být naprosto jisti, že si pořizujete lampu naplňující váš obývací pokoj nejen světlem, ale především jedinečným osobním příběhem.

Témata:

Doporučujeme

Další
Kdo má zlaté české ekologické ručičky?