Stůl, který dobije notebook i mobil. A ještě podpoří vaši fyzičku!

Jízdní kola či po staru „bicykly“ jsou už přes sto let jedním z nejoblíbenějších způsobů osobní dopravy. Chytré hlavy z USA ale napadlo, jak je využít i jinak: k výrobě elektrické energie!

Na celém světě jezdí podle odhadů více než 2 miliardy jízdních kol. Velkou část z nich najdeme v Asii. Lidé jsou na tuto technologii už po více než jedno století dobře zvyklí. Nasednete, šlapete a kolo vás odveze tam, kam potřebujete.

Ze šlapání se tak stala zcela přirozená činnost. Tak proč ji nevyužít i jinak, řekla si dvojka podnikavých vynálezců ze Spojených států.

Celý nápad na stůl vyrábějící elektřinu, pojmenovaný Pedal Power, vznikl v malé dílně ve městě Essex v americkém státě New York. Jeho spoluautory jsou Andy Wekin a Steve Blood. Stroje nejdřív sestavovali pro vlastní potřebu. Pak je ale začali žádat přátelé, farmáři a další, aby jim vyrobili taky takový.

Výroba energie vlastní silou má něco do sebe. Stůl Pedal Power vlastně není nic jiného než běžný stůl, pod kterým jsou přidělané pedály a dynamo, případně další jednoduchá doplňková elektronika. Pracovník sedící u stolu může neustále šlapat, a tím vyrábět elektřinu pro své spotřebiče.

„Chtěl bych vidět šlapací stroje v každé kavárně v Americe. Aby si lidé, kteří pracují na svých iPadech nebo noteboocích, mohli zároveň vyrábět vlastní energii pro tato zařízení. Chci lidi propojit s energií, kterou využívají. A aby pochopili, jak cenná energie je a jak těžké je ji získat,“ říká Steve Blood.

Hlavní možnosti využití však Blood vidí v rozvojových zemích, kde na mnoha místech elektrická síť dosud vůbec neexistuje. Právě tam může „elektrický stůl“ pomoct dobíjet mobily nebo notebooky, případně malá svítidla.

Dvojice vynálezců v současné době připravuje open-source plány a návody na výrobu stroje, aby si kdokoliv kdekoliv na světě mohl Pedal Power sám postavit. Umožnil jim to mimo jiné úspěšný projekt crowdfundingu na oblíbeném webu Kickstarter, kde vybrali $30 000 (v přepočtu asi 600 000 Kč).

Témata:

Doporučujeme

Další
VIDEO: Vědci v Singapuru vyvinuli systém pro ovládání hmyzu. Bude pomáhat při přírodních katastrofách.