Supertenké solární články 1000x tenčí než papír

papír
Výzkumní fyzici Domenico de Ceglia, Neset Akozbek, Dr. Michael Scalora and Maria Antonietta Vincenti, autoři projektu supertenkých solárních článků. (foto: army.mil)

Průlomové technologie mají často počátky v armádním výzkumu. Stejný je i příběh supertenkých odolných solárních článků, které jsou tisíckrát tenčí než papír. Pracují přitom ale mnohem efektivněji.

Nový typ solárních článků vyvíjí Americké centrum letectví a raketového výzkumu (AMRDEC). O nejnovějším úspěchu AMRDEC nedávno informoval spoluvynálezce technologie Michael Scalora. 

Z jeho práce totiž může mít spíš než armáda prospěch celé lidstvo. Zatímco průměrný list papíru je tlustý zhruba 100 000 nanometrů, jím navržené solární články můžeme měřit v pouhých několika stovkách nanometrů. 

Vyrobeny jsou z vrstev stříbrných a zlatých nano-proužků proložených polovodiči, jejichž nakombinování umožnilo nejen zmenšit tloušťku, ale také výrazně zvýšit výkon zařízení. 

I když v nás uvedené názvy drahých kovů vyvolávají představu něčeho nákladného, množství potřebného materiálu i výrobní proces jsou ve skutečnosti mnohem levnější, než u standardních solárních článků. Jsou také odolnější a robustnější. 

Super-tenké solární články také předchází zásadnímu problému solárních panelů. Ty nejvíce poškozuje a omezuje přehřívání. Tedy absorpce velkého objemu infračerveného a ultrafialového záření, které nemůže být efektivně využito pro výrobu elektřiny. 

Zlatostříbrný film je však schopen absorbovat i tyto okrajové vlnové délky světelného záření. Proto se méně přehřívá a je i výkonnější. Americká armáda si plně uvědomuje dosah takového vynálezu a počet možných aplikací nebere konce.

Automatické hlídkové senzory, neunavitelné drony, robotičtí průzkumníci a pyrotechnici, velké vojenské elektrárny, vodárny či polní nemocnice, to vše může být tímto způsobem zásobováno v odlehlých oblastech čistou a obnovitelnou energií. 

Patent na využití technologie má nyní zatím americká armáda, ale jak říká Scalora: „Flexibilní, odolný a výkonný zdroj čisté energie najde mnohem snáze uplatnění na poli civilní techniky. Možnosti jsou neomezené, je to zásadní průlom.

Témata:

Doporučujeme

Další
Energy Globe: projekty, které zachrání svět