Svět by mohly do roku 2050 pohánět jen obnovitelné zdroje

Jen pár dnů před setkáním světových vůdců na klimatické konferenci v Paříži zveřejnili vědci ze Stanfordské univerzity novou studii. Podle ní je možné, aby svět do roku 2050 využíval energii pouze z obnovitelných zdrojů.

Podle nové studie vědců ze Stanfordské univerzity je technicky i ekonomicky možné, aby v roce 2050 vyráběly všechnu globálně produkovanou energii pouze vodní, větrné a solární elektrárny.

Mark Z. Jacobson, šéf energetického programu na Stanfordu, analyzoval při své práci energetické plány 139 zemí světa. Zjišťoval, kolik energie bude ta která země v roce 2050 potřebovat. 

Šlo o velice komplexní výzkum, který bral v potaz například i vytápění, dopravu, průmysl i zemědělství. Jacobson svým podrobným zkoumáním zjistil, že všechny obvyklé výmluvy typu "bude to drahé" nebo "OZE nedokážou vyrobit tolik energie" nebo "obnovitelné zdroje jsou nespolehlivé" jsou nepodložené a jde o mýty.

Už dnes je energie z obnovitelných zdrojů velmi levná a její cena stále klesá. To se ostatně dobře ukazuje na dnešním trhu s elektřinou v Evropě, ale i v USA a dalších oblastech světa. Navíc, tato cena nezahrnuje benefity, které má tato energie na zdraví lidí a životní prostředí (které mohou být nevyčíslitelné).

Nová studie odhaduje, že kompletní přechod na obnovitelné zdroje (OZE) by globálně zachránil životy 4 až 7 milionů lidí, kteří dnes předčasně umírají na choroby spojené se znečištěním ovzduší (a snižují tak výkon celosvětové ekonomiky o 3 %).

Posun k OZE by navíc vytvořil o 20 milionů pracovních pozic více, než kolik jich je ztraceno v průmyslu fosilních paliv. Dále by taková změna znamenala také stabilizaci cen energií, protože vítr ani sluneční záření není obchodovatelná komodita.

Decentralizace výroby elektřiny a tepla zase sníží riziko a možnosti teroristických útoků i výpadků a celkově zvýší bezpečnost a spolehlivost dodávek. Města, regiony i celé státy se mohou stát energeticky soběstačnými, čímž může zmizet jedna ze zásadních příčin mezinárodních konfliktů.

Témata:

Doporučujeme

Další
Můžete se vykoupit z uhlíkových hříchů?