Tesla plánuje masivní rozšíření výroby

V loňském roce zveřejnil americký miliardář a zakladatel společnosti Tesla Elon Musk velice ambiciózní plán. Dle něj by měla Tesla do dvou let produkovat půl milionu elektromobilů ročně. Nedávno uvedl, že si dobře uvědomuje, že v současné situaci není podobného čísla možné dosáhnout. Proto plánuje do konce letošního roku oznámit trojici lokalit, kde bude zahájena výstavba nových továren Tesla, jak společnost uvedla ve svém únorovém dopise akcionářům.

V současnosti probíhá výroba Tesly ve třech amerických továrnách. Samotná výroba elektromotorů probíhá v kalifornském městě Freemont. Ve dvou dalších, označovaných jako Gigafactory 1 a Gigafactory 2 v Nevadě a Buffalu, probíhá výroba zásobníků energie Tesla Powerwall a Powerpack a solárních panelů. Rovněž zde probíhá ve spolupráci s firmou Panasonic produkce akumulátorů pro elektromobily.

Síť Gigafactories by se měla dle Muskova posledního prohlášení brzy rozrůst o další tři továrny, přičemž minimálně jedna by měla být umístěna v Evropě. V souvislosti s tím byla již několikrát zmiňovaná i Česká republika. Vedení americké automobilky ale tyto domněnky jednoznačně smetlo ze stolu. V posledních měsících pak zájem o umístění evropské Gigafactory na svém území projevilo například Estonsko, Maďarsko nebo Portugalsko.

V červenci letošního roku plánuje Tesla spustit výrobu dlouho očekávaného elektromobilu Model 3. Ten představuje podstatně levnější ekvivalent dosud vyráběných vozů Model X a Model S. V současnosti eviduje Tesla více než 400 000 zájemců o Model 3, kteří již složili zálohu za vůz ve výši 25 000 korun. Celková hodnota vozu se pohybuje mezi 880 000–1 250 000 korun, v závislosti na zvolené výbavě. Právě levným Modelem 3 se Tesla bude snažit o navýšení prodejů.

 

Témata:

Doporučujeme

Další
Kdo má zlaté české ekologické ručičky?