Tipy na dárky, které potěší nejen nás, ale i naši planetu

Každý rok se většina z nás potýká s těmi samými dilematy: jak být originální, trefit se do vkusu obdarovaného, a přitom neutratit za dárky všechny své úspory. Nadprodukce a současné reklamní kampaně nás ovšem dohání k dalším, často důležitějším úvahám. Jednou z nich je bez debat nesouhlas s plýtváním a zbytečným vyhazováním nerecyklovatelných materiálů za účelem nahrazení novými produkty. A přitom lze Vánoce vyřešit stylově a ekologicky. Přinášíme vám našich 10 tipů, jak dárkem potěšit a zároveň přispět svojí troškou k dobré věci. Protože kde jinde začít než u sebe.

 

Tip 1: Když oblečení, tak slow fashion

Jak už jsme jednou zmínili, zbytečná nadprodukce a špatné pracovní podmínky v současné době představují jeden z hlavních problémů obchodu. Módní průmysl a strategie fast fashion tomuto modelu rozhodně neubírá a vše je jen na naší vlastní volbě. Oblékněte své blízké zodpovědně a potěšte je originálním kouskem například od společnosti Nila.

1

 

Tip 2: Začněte s teorií

Kniha Domácnost bez obalu by se s klidem mohla prohlásit za novodobou bibli každé úsporné domácnosti. Vysvětluje základní pojmy, ukazuje nejrůznější alternativní cesty a předestírá navazující kroky, jak postupně snížit tvorbu odpadu v běžném životě. Dobře se čte a co více, potěší i její krásné grafické i materiálové zpracování.

2

 

Tip 3: Na kávu s Keep cup

Kultura kávy v posledních letech zažívá opravdu zlaté časy a stejně tak jako k jejímu pěstování i způsobu zpracování můžeme eticky i ekologicky přistupovat i k její konzumaci. Výrobce stylových plastových či skleněných hrníčků Keep cup umožňuje snížit spotřebu jednorázových kelímků, a navíc potěší krásnými barvami i zpracováním. Vybrat můžete z mnoha barevných kombinací i materiálů, dárek tak obdarovanému padne doslova na míru.

3

 

Tip 4: Pro ty nejmenší

Hračky představují skupinu výrobků, která zatěžuje přírodu snad největším měřítkem. Levné plasty a další nekvalitní materiály, které se dnes s oblibou k jejich výrobě používají, snižují trvanlivost produktu a často mají velmi nízké procento recyklovatelnosti. České hračkářství Hugo chodí bos nabízí krásné, většinou dřevěné tradiční hračky, které jsou s láskou vyrobeny, a je to na nich opravdu znát.

 


Tip 5: Vyčistit si zuby kořenem

To, že kořeny stromů salvadory perské jsou plné zdraví prospěšných látek, věděli již naši předci. Zastane funkci kartáčku i zubní pasty a nejen, že čistí a bělí zuby, také posiluje dásně. Alternativní zubní kartáček Miswak představuje originální alternativu čištění zubů a zároveň obdarovaného bez debat pobaví.

5

 

Tip 6: Milujeme české lesy

Nadšení organizátoři projektu We love Šumava rozhodně vědí, jak na to. Rozhodli se propojit fashion, design a přírodu v jeden skvělý koncept, a vy tak svým zapojením můžete darovat nejen stylové tričko – především podpoříte znovuzalesnění jednoho z nejkrásnějších českých pohoří a při dlouhých procházkách tamními lesy můžete postupně sledovat, jak váš vlastní strom roste a sílí.

 

Tip 7: Konec igelitovým pytlíkům

Také vám vadí nekonečná spotřeba mikrotenových sáčků, které není možné dále recyklovat? Pořiďte sobě i svým blízkým látkové pytlíky a začněte nakupovat bez obalu. Sady sáčků většinou obsahují několik kusů různých velikostí, a poslouží tedy jak při nákupu pečiva, tak i ovoce a zeleniny.

5

 

Tip 8: Diář v recyklovaném kabátku

Diáře bývají jedním z nejvyužitelnějších dárků, které můžete pořídit. Letos jděte ještě dál a pořiďte diář od výrobců Forewear, kteří nic neponechali náhodě. Listy jsou z recyklovaného papíru, látkový obal ze starého textilu, a to vše ušito a svázáno v chráněné dílně. Obdarovaného potěší navíc i krásný design a vzor potisku od kvalitních tvůrců.

6

 

Tip 9: Kosmetika pro vegany

Domácí či kupované kosmetické přípravky patří k dárkům, které se nikdy neztratí. Rozdíly v kvalitě, výrobě a testování jsou však opravdu široké a záleží jen na osobních preferencích. Současná domácí kosmetika dosahuje často mnohem lepších kvalit než chemicky upravované farmaceutické produkty. Zkuste například přírodní veganskou kosmetiku Ponio, kterou potěšíte i leckterého muže.

7

 

Tip 10: Konec plastovým lahvím

A nakonec ještě jedna klasika. Pít potřebuje každý z nás a skleněná láhev je zkrátka krásná věc. Nejen, že neustále nevyhazujete plastový odpad, ještě s ní uděláte velkou parádu. Přidaný kus aktivního uhlí binchotan vám navíc zajistí kvalitní přírodní filtraci, čímž odpadá starost spojená s konzumací kohoutkové městské vody.

8

Témata:

Doporučujeme

Tipy na dárky, které potěší nejen nás, ale i naši planetu
Další
Fandíte robosharingu, nebo víčkotisku? E.ON Energy Globe v roce 2030