Vánoce musíme přežít nejen my, ale i naše planeta aneb tipy na udržitelné vánoční dárky


Sdílejte:

Vánoční čas se blíží mílovými kroky. Někteří jej bezvýhradně milují, jiní se zuby nehty snaží ubránit zbytky původních tradic a zvyků. Nákupní horečka stoupá a spolu s ní se do nákupních košíků dostává spousta věcí, které někdy ani nedožijí následujícího Štědrého dne. Existuje však i spousta věcí, z nichž může být krásný dárek pro vaše blízké s přidanou hodnotou v tom, že nepoškozuje životní prostředí. Vybrali jsme proto několik tipů na nejrůznější dárky podporující ekologii, hand made, recyklaci, fair trade a mnoho dalších.

Dřevěné Vánoce

darecky

Například i tak klasický dárek jako hodinky můžete pojmout zcela originálním způsobem. Nezáleží na tom, zda chcete obdarovat manžela, sestru či své dospívající potomky, dřevěné hodinky z Gregiho Dílny potěší každého. A nemusí zůstat jen u hodinek, u Tomáše Gregárka naleznete i motýlky, brože, náhrdelníky a další zajímavé kousky z nejrozmanitějších druhů stromů či dřevin. Vše je tvořeno ručně za pomoci klasických technologických postupů, a tak z každého produktu cítíme snahu a poctivou práci samotného tvůrce.

 

Oblečte svoji milovanou ve stylu fair trade

darecky

Značka TukTuki představuje maloobchodní model zaujímající na českém trhu specifické místo. V rámci fair trade spolupracuje s malými výrobními dílnami po celém světě dodržujícími všechny zásady spravedlivého obchodu. Kousky jsou ušity z vysoce procentních bio materiálů, jejich kvalita a životnost tak dalece překračuje snadno dostupné fast fashion kolekce velkých korporací. Jak říká sama autorka projektu: „TukTuki dělá svět menší a seznamuje vás s těmi, kteří oblečení vyrábí.“

 

Tikající nostalgie

darecky

Jak všichni jistě dobře víme, propojit klasický materiál se současným designem nebývá vždy jednoduchým úkolem. Pokud se ovšem zadaří, produkt v sobě nese jednu neoddiskutovatelnou přidanou hodnotu – potěší sběratele, milovníky dekorací i vyznavače současných módních trendů. Obdobným příkladem mohou být i produkty z dílny ilustrátorky a grafičky Lídy přetvářející pod značkou Vinyl art staré gramofonové desky v propracované nástěnné hodiny. Využívá folklorních, abstraktních i čistě dekorativních motivů, které spolu s lesklým černým povrchem vinylových desek dodá jedinečnost interiéru každé kuchyně či obývacího pokoje.

 

Když papír zůstává papírem

darecky

I přes neúměrný rozmach digitálních diářů v posledních letech se pomalu ke klasickým sešitům navrací stále větší procento populace. Síla historie papíru, jeho vůně, struktura a nezaměnitelné jemné tóny barev z něj činí pro některé až rituální předmět, a to především, pokud je tak k němu i přistupováno. České papírnictví Papelote je toho zářným příkladem. Využívá jen kvalitních, ekologicky šetrných materiálů, ze kterých vytváří diáře a zápisníky v omezeném množství. Design vychází z materiálu, nikoli naopak. S takovým diářem se vaše pracovní schůzky a neodkladné úkoly stávají potěšením.

 

Pásek superhrdinů

darecky

Nyní se zamyslete a jmenujte alespoň jednoho muže z kruhu svých blízkých, který jako malý nechtěl být hasičem. Nelehký úkol, že ano. Pokud k tomu přičtete i hodnotu šetrného zacházení s odpadovým materiálem, zjistíte, že opasek, peněženka či batoh z vyřazených hasičských hadic Rehose je pro vašeho milého tím nejlepším dárkem. Každý kus v sobě nese nespočet hrdinských činů a záchranných akcí a je už jen na vašem protějšku, jaké nové příběhy do něj vloží on sám.

 

Sestavuj roboty!

darecky

Solární stavebnice SolarKit robot představuje skvělý dárek pro všechny domácí kutily, vynálezce amatéry i zvídavé děti. Zábavnou formou uvádí do tajů jedinečných možností solární energie a zároveň poukazuje na využitelnost starých odpadových a špatně recyklovatelných materiálů každé domácnosti. Pomocí nepoužitelných CD, plechovek od piva či pet lahve obdarovaný dokáže sestavit dle přiložených návodů šest nejrůznějších funkčních robotů a s rostoucí fantazií možností neustále přibývá.

 

Nezapomeňte na své mazlíčky

darecky

A samozřejmě nesmí chybět ani tip na super dárek pro naše chlupaté kamarády. Chovatelské potřeby jsou přeplněné gumovými či látkovými hračkami nejrůznějších tvarů a barev, jedno však mají společné – většinou nic nevydrží a málokdy také víte, do jakého materiálu přesně váš mazlíček kouše. Česká značka Hakomako na to jde od lesa. Díky použití 100% přírodních materiálů, jako je hovězí kůže, juta či lněné a konopné provazy, si můžete být jisti pevností a zdravotní nezávadností.  Filozofie je jednoduchá: „Hrajte si s nimi, ocení to.“
 

Témata:
Sdílejte:

Doporučujeme

Vánoce musíme přežít nejen my, ale i naše planeta aneb tipy na udržitelné vánoční dárky

Rozdáváme 10 rodinných vstupenek do Aqualand Moravia. Odpovězte správně na soutěžní otázku

Každá 10. správná odpověď vyhrává. Soutěž bude ukončena ve čtvrtek 23.6. 2017 ve 12:00 nebo rozdáním poslední vstupenky.