Vánoce musíme přežít nejen my, ale i naše planeta aneb tipy na udržitelné vánoční dárky

Vánoční čas se blíží mílovými kroky. Někteří jej bezvýhradně milují, jiní se zuby nehty snaží ubránit zbytky původních tradic a zvyků. Nákupní horečka stoupá a spolu s ní se do nákupních košíků dostává spousta věcí, které někdy ani nedožijí následujícího Štědrého dne. Existuje však i spousta věcí, z nichž může být krásný dárek pro vaše blízké s přidanou hodnotou v tom, že nepoškozuje životní prostředí. Vybrali jsme proto několik tipů na nejrůznější dárky podporující ekologii, hand made, recyklaci, fair trade a mnoho dalších.

Dřevěné Vánoce

darecky

Například i tak klasický dárek jako hodinky můžete pojmout zcela originálním způsobem. Nezáleží na tom, zda chcete obdarovat manžela, sestru či své dospívající potomky, dřevěné hodinky z Gregiho Dílny potěší každého. A nemusí zůstat jen u hodinek, u Tomáše Gregárka naleznete i motýlky, brože, náhrdelníky a další zajímavé kousky z nejrozmanitějších druhů stromů či dřevin. Vše je tvořeno ručně za pomoci klasických technologických postupů, a tak z každého produktu cítíme snahu a poctivou práci samotného tvůrce.

 

Oblečte svoji milovanou ve stylu fair trade

darecky

Značka TukTuki představuje maloobchodní model zaujímající na českém trhu specifické místo. V rámci fair trade spolupracuje s malými výrobními dílnami po celém světě dodržujícími všechny zásady spravedlivého obchodu. Kousky jsou ušity z vysoce procentních bio materiálů, jejich kvalita a životnost tak dalece překračuje snadno dostupné fast fashion kolekce velkých korporací. Jak říká sama autorka projektu: „TukTuki dělá svět menší a seznamuje vás s těmi, kteří oblečení vyrábí.“

 

Tikající nostalgie

darecky

Jak všichni jistě dobře víme, propojit klasický materiál se současným designem nebývá vždy jednoduchým úkolem. Pokud se ovšem zadaří, produkt v sobě nese jednu neoddiskutovatelnou přidanou hodnotu – potěší sběratele, milovníky dekorací i vyznavače současných módních trendů. Obdobným příkladem mohou být i produkty z dílny ilustrátorky a grafičky Lídy přetvářející pod značkou Vinyl art staré gramofonové desky v propracované nástěnné hodiny. Využívá folklorních, abstraktních i čistě dekorativních motivů, které spolu s lesklým černým povrchem vinylových desek dodá jedinečnost interiéru každé kuchyně či obývacího pokoje.

 

Když papír zůstává papírem

darecky

I přes neúměrný rozmach digitálních diářů v posledních letech se pomalu ke klasickým sešitům navrací stále větší procento populace. Síla historie papíru, jeho vůně, struktura a nezaměnitelné jemné tóny barev z něj činí pro některé až rituální předmět, a to především, pokud je tak k němu i přistupováno. České papírnictví Papelote je toho zářným příkladem. Využívá jen kvalitních, ekologicky šetrných materiálů, ze kterých vytváří diáře a zápisníky v omezeném množství. Design vychází z materiálu, nikoli naopak. S takovým diářem se vaše pracovní schůzky a neodkladné úkoly stávají potěšením.

 

Pásek superhrdinů

darecky

Nyní se zamyslete a jmenujte alespoň jednoho muže z kruhu svých blízkých, který jako malý nechtěl být hasičem. Nelehký úkol, že ano. Pokud k tomu přičtete i hodnotu šetrného zacházení s odpadovým materiálem, zjistíte, že opasek, peněženka či batoh z vyřazených hasičských hadic Rehose je pro vašeho milého tím nejlepším dárkem. Každý kus v sobě nese nespočet hrdinských činů a záchranných akcí a je už jen na vašem protějšku, jaké nové příběhy do něj vloží on sám.

 

Sestavuj roboty!

darecky

Solární stavebnice SolarKit robot představuje skvělý dárek pro všechny domácí kutily, vynálezce amatéry i zvídavé děti. Zábavnou formou uvádí do tajů jedinečných možností solární energie a zároveň poukazuje na využitelnost starých odpadových a špatně recyklovatelných materiálů každé domácnosti. Pomocí nepoužitelných CD, plechovek od piva či pet lahve obdarovaný dokáže sestavit dle přiložených návodů šest nejrůznějších funkčních robotů a s rostoucí fantazií možností neustále přibývá.

 

Nezapomeňte na své mazlíčky

darecky

A samozřejmě nesmí chybět ani tip na super dárek pro naše chlupaté kamarády. Chovatelské potřeby jsou přeplněné gumovými či látkovými hračkami nejrůznějších tvarů a barev, jedno však mají společné – většinou nic nevydrží a málokdy také víte, do jakého materiálu přesně váš mazlíček kouše. Česká značka Hakomako na to jde od lesa. Díky použití 100% přírodních materiálů, jako je hovězí kůže, juta či lněné a konopné provazy, si můžete být jisti pevností a zdravotní nezávadností.  Filozofie je jednoduchá: „Hrajte si s nimi, ocení to.“
 

Témata:

Doporučujeme

Další
Kdo má zlaté české ekologické ručičky?