VIDEO: Jak nasytit astronauty pomocí robotů

O létání do vesmíru někdy snil asi každý z nás. Sláva, výjimečnost a nezapomenutelný pohled na modrou planetu odtamtud seshora ale ve skutečnosti nejsou tak idylické, jak by se mohlo zdát. Nejen, že cestě do vesmíru předchází dlouhodobý trénink a pobyt ve stavu beztíže gravitaci navyklému lidskému tělu příliš neprospívá, ale ani na mnoha dobrotách si při poletování ve vesmíru příliš nepochutnáte.

Od počátku letů za hranici naší atmosféry, kdy byla strava převážena v tubách a následně vymačkávána rovnou do úst a jednalo se o nevzhledné hmoty bez chuti a zápachu, jejichž jediným cílem bylo nasytit, se toho dost změnilo. Strava dnešních astronautů se skládá především ze sušené stravy, která se dá v některých případech pomocí vody navrátit do hydratovaného stavu. V poslední době byly také do ideálního způsobu konzervace jednotlivých národních pokrmů investovány nemalé finanční prostředky, a tak si mohou astronauti pochutnat například na čerstvé kávě, tradičních japonských, korejských či čínských jídlech nebo sušeném ovoci či zelenině.

ahady

Tyto snahy ale stále nedokážou plně nahradit jídla, na která jsme tady na povrchu zemském zvyklí. Bez čerstvých surovin, které jsou k výborné kuchyni nezbytné, by ani ten nejlepší kuchař nedokázal vytvořit pokrm, který by nadchnul chuťové buňky. Výzkumný tým na coloradské univerzitě v Boulderu se to ale snaží změnit. Za pomoci robotů chce budoucím astronautům dopřát výdobytky moderního zemědělství v čerstvě podobě, která by se neměla lišit od toho, co můžete vypěstovat na své zahrádce.

Základem systému je chytrý květináč Spot, který se dovede o rostlinu postarat se vším všudy. Od svícení až po cirkulaci vody s rozpuštěnými živinami dokáže Spot samočinně pěstovat zeleninu nebo ovoce, a ještě dohlíží na zdraví rostliny a odesílá informace zpět na povrch Země. Spota doplňuje Rogr – vozítko, které je Spotovi neustále při ruce, když si vyžaduje nějaký zásah zvenčí za nepřítomnosti astronauta. Dokáže Spota prohlédnout, doplnit vodu do nádrže, přemístit ho do vhodnějšího prostředí, a dokonce i sklidit uzrálou potravu. Oba roboti tak v součinnosti dokáží samostatně pěstovat jídlo, které by výrazně zpestřilo jídelníček astronautů.

V současnosti se oba roboti testují na antarktické výzkumné stanici, kde se uzavřené prostředí nejvíce podobá tomu, jaké by je mohlo v budoucnu čekat ve vesmírné lodi. Pro potřeby výprav do hloubi vesmíru bude takových pomocníků potřeba pro nasycení lidské posádky například při cestě na Mars. I na Marsu ale Spot s Rogrem najdou uplatnění, protože se počítá se získáváním potravy na rudé planetě pomocí skleníků, ve kterých budou roboti klíčovými pomocníky.

Témata:

Doporučujeme

Další
Jak funguje město ovládané vlastním operačním systémem?