VIDEO: Navštivte Henn Na – první hotel s robotickým personálem

Rychlost současného vývoje digitálních technologií neúměrně překračuje všechny dosud známé standardy. Možnosti, které bychom před pár lety zařadili do scénářů vykonstruovaných sci-fi filmů, se dnes bez mrknutí oka stávají skutečností. Výzkumy potenciálu zavedení umělé inteligence a jejího intenzivního propojení s reálným světem zažívají dobu osvícení, a ačkoli je toto propojení v současné době v začátcích, již nyní předznamenává zlomový bod naší existence. S neutuchajícím nadšením jdou ruku v ruce i skepse a obavy. Kam až tento pokrok může vést? Do jaké míry v budoucnu umělá inteligence nahradí faktor mezilidské komunikace?

Za jeden z největších úlů technologického pokroku můžeme bezesporu považovat Japonsko, jehož vědci přicházejí každým dnem s nejnovějšími projekty více či méně seriózního charakteru. Vydejme se nyní na jih Japonska do zábavního parku Saseba, v jehož areálu se nachází i neobyčejný hotel Henn Na (v překladu Podivný hotel). Toto specifické ubytovací zařízení vzbudilo loňského roku nevídanou pozornost turistů ze všech koutů zeměkoule, a to z jednoho prostého důvodu – v hotelovém personálu totiž nenaleznete ani jednoho člověka z masa a kostí.

hotel
zdroj: HUISTEN BOSCH

Dinosauři na recepci, ale bez ručníkového origami

Ubytování v tomto hotelu může přinést fascinující zážitek každému milovníkovi robotiky. Hned po příchodu na recepci vás uvítá prapodivná trojice mechanické ženy a dvou mluvících tyranosaurů, kteří vám ochotně pomohou s objednávkou, rezervací či odepsáním z hotelu. V šatně vás místo šatnářky odbaví gigantická robotická paže a zavazadla do pokoje přiveze portýr v podobě malého veselého vozítka. Zvláštní ovšem je, že i přes tento specifický charakter obsluhy a vyvedeného video průvodce internetových stránek zůstává vizuální část pokojů a jejich vybavení, až na drobné futuristické detaily, zcela klasická.

hotel
zdroj: HUISTEN BOSCH

Návštěvníci hotelu popisují celý zážitek kladně a robotický personál označují za milý či komunikativní. Velkou výhodou je také schopnost robotů rozeznat hosty podle databáze vizuálních rysů obličeje, což usnadní problémy se zapomenutými klíči či hotelovými kartami. Ačkoli by si ředitel Hideo Sawada představoval hotel spíše jako samostatný seriózní podnik, díky technické nedokonalosti a naivitě se pohybuje stále spíše v oblasti jednoduchého zábavního průmyslu. Recepční například nejsou schopni zapsat nového hosta samostatně, pouze jej navádějí při obsluze dotykové obrazovky. Jedním z největších oříšků výzkumného teamu je nyní problematika stlaní postelí, kterou se roboti zkrátka nedokáží dokonale naučit. Takže nemůžete očekávat překvapení ve formě ručníkového origami.

K dokonalosti mají roboti daleko

Samotní manažeři přiznávají, že jejich současné technologie nejsou zdaleka schopny nahradit lidskou pracovní sílu, nicméně je berou jako zkušební verzi, podle nichž následně sestaví nový hotel zcela vyhovující podmínkám požadovaným zákazníky. V budoucnu by tito roboti měli být schopni zastat veškerou práci, což by zvýšilo zájem hostů a zároveň snížilo náklady provozu. Tento fakt může znít děsivě, pokud si uvědomíme globální potenciál takového počínání, nicméně vezmeme-li v potaz konkrétní destinaci, jejíž nezaměstnanost činí pouze 3,3 %, hledisko volných pracovních míst nelze považovat za zcela relevantní. Pokud by se ovšem projekt dokázal vymanit z polohy senzace a stát se seriózním hotelem, vyvstává zde otázka, zda dokáže i sebevíce komunikativní a přívětivá mechanická obsluha zcela nahradit senzitivitu živých zaměstnanců.

hotel
zdroj: HUISTEN BOSCH

Jakým směrem se bude dále kybernetický vývoj ubírat, nelze říci s jistotou, světoví vědci do těchto projektů však vkládají velké naděje. Můžeme tedy tuto prvotinu považovat za nástup nové generace a pohled do jedné z možných budoucností, nebo je to jen senzační atrakce podporující japonský turismus? Ať je to tak, či onak, návštěva tohoto nevšedního zařízení jistě výborně pobaví malé i velké návštěvníky.

Témata:

Doporučujeme

Další
VIDEO: Jak nasytit astronauty pomocí robotů