VIDEO: Vědci v Singapuru vyvinuli systém pro ovládání hmyzu. Bude pomáhat při přírodních katastrofách.

Slovo „kyborg“ označuje spojení kybernetické technologie a živého organismu. Poprvé jej ve své odborné publikaci použila vědecká dvojice Manfred Clynes a Nathan Kline v roce 1960. Ačkoli vědci toto označení používají často i ve vztahu k lidem, jež prodělali operaci a nyní ve svém těle nosí kardiostimulátor nebo endoprotézu, mnohem větší četnosti použití se toto slovo těší v žánru sci-fi.

Přímo vývoji kyborgů se věnují vědci ze singapurské univerzity Nanyang Technological University. Není ale kyborg jako kyborg. V Singapuru se totiž rozhodli pomocí moderních technologií ovládat hmyz.

Živí brouci na dálkové ovládání

Dr. Hirotaka Sato je leteckým inženýrem působícím na výše zmíněné univerzitě. Vše začalo výzkumem letu brouků. Sato a jeho tým se věnovali pohybům svalů hmyzu a nervové síti, která předává svalům příkazy k pohybu. Následně dokázali k nervové síti brouků připojit stimulátory a vyvolávat v ní příkazy k pohybu jednotlivých svalů v končetinách hmyzu. Po několika letech výzkumu dokáží vědci v Singapuru ovládat i rychlost pohybů.

Brouk připojený na ovládací zařízení
Zdroj: Youtube.com

Ještě mnohem působivější je vývoj systému pro ovládání létavého hmyzu. K tomuto konkrétnímu výzkumu využívají vědci chrobáky. Tito brouci jsou dostatečně velcí na to, aby dokázali unést i poměrně těžké zařízení, pomocí kterého je vědci ovládají, a navíc i některé další senzory. Mikroprocesor vysílá do nervové soustavy chrobáků příkazy o zahájení či ukončení letu, ale i o jeho rychlosti a směru. Díky dálkovému ovládání se z těchto brouků tak stávají jacísi roboti na dálkové ovládání.

Chrobák, nesoucí na zádech ovládací zařízení a další senzory
Zdroj: Youtube.com

Chrobák přirozeně žije 3–6 měsíců. Podobnou dobu žijí i brouci, kteří jsou využívání vědci k testování zmíněné technologie. Zdá se tedy, že tento systém chrobákům nijak nezkracuje jejich život.

Hmyzí "kyborgové" budou zachraňovat lidské životy

Jaký je hlavní přínos této technologie? Jak jsme již zmínili, chrobáci jsou schopni na svých zádech nést za letu nejen systém pro dálkové ovládání, ale i další senzory jako mikrofon nebo teplotní čidla. Díky tomu se podobní kyborgové mohou stát nedocenitelní při pátrání po osobách v těžko přístupném prostředí, například ve zřícené budově nebo v místech po přírodních katastrofách.

Témata:

Doporučujeme

VIDEO: Vědci v Singapuru vyvinuli systém pro ovládání hmyzu. Bude pomáhat při přírodních katastrofách.
Další
Jak vypadá budoucnost farmaření na Zemi i ve vesmíru