VIDEO: Vzkříšení mamutů

Mamut srstnatý a jeho další bratři obývali naši planetu v době ledové. Vyskytovali se v severní, střední i západní Evropě, ale také v Americe a na severu Asie. Jako chobotnatci z čeledi slonovitých nápadně připomínají dnešní slony. Sdílí s nimi hlavní poznávací znaky: typický chobot a dlouhé zahnuté kly. Byli to v podstatě dobráci, stejně jako současní sloni.

Právě kvůli genetické podobnosti se slonem indickým se mnoho lidí domnívá, že by se skrze sloní matku mohl mamut naklonovat a šlo by jej doslova vzkřísit z mrtvých. Někteří tvrdí, že prvního úspěchu se dočkáme v roce 2045. Jiní, že nikdy. Věčná otázka, zda si hrát na boha, či ne, bude asi zodpovězena v příštích letech, kdy se jistě podobných možností vyrojí více a více.

Nejblíže k dokončení tohoto experimentu jsou jihokorejští vědci, kteří patří mezi špičku v klonování zvířat. Myši, ovce a další drobnější zvířata už klonují takřka na počkání, a tak se rozhodli pro větší výzvu. Naklonovat mamuta. Spojili se s ruskými překupníky mamutích klů a začali pracovat na největším genetickém projektu současnosti. Přes ruské překupníky sehnali mamutí tkáň, která by posloužila jako základ pro zrod nového, živého a chodícího legendárního chlupáče, odnošeného náhradní sloní matkou.

Rusko, ráj mamutů

Nejfrekventovanějším místem mamutů byla před 13 tisíci lety Sibiř, kde v současnosti můžete najít v tamním permafrostu jejich zamrzlé kosti. Místní obyvatelé toho využili a mamutí kosti vykopávají ze zamrzlé země a následně je přeměňují na turistické cetky a prodávají je na pouličních rybích trzích. Celý tento byznys vykopávání zmrzlých těl z permafrostu a prodávání různých částí podle poptávky rozkvétá čím dál více. Toho využili i korejští vědci a ve spolupráci s novodobými lovci mamutů hledají zachovalé mamutí tkáně, ze kterých získávají krev, a následně se pokoušejí naklonovat mamuta. Jak celý proces od nalezení těl mamutů až po samotný pokus jejich naklonování vypadá, můžete shlédnout v dokumentu The Mission to Resurrect the Woolly Mammoth. Jestli se jim to ale povede, to je otázka několika příštích let.

Témata:

Doporučujeme

Další
VIDEO: Jak nasytit astronauty pomocí robotů