Nejrychlejší elektrokolo z Chorvatska

kolo
Pokud si elektrokolo Visiobike předobjednáte, vyjde vás na 3900 euro. Později se má prodávat za 4500 euro. (foto: Visiobike)

Chorvatský designér Marko Matenda se řídí jednoduchým pravidlem: když to neumíš vyrobit krásné, raději to nedělej vůbec. Jeho elektrokolo Visiobike je důkazem, že Marko se tohoto pravidla drží.

Visiobike je nové elektrokolo z dílny chorvatského designéra Marko Matendy. Jde o výjimečné technické dílo. Rám tohoto elektrického kola je vyroben z uhlíkových vláken, podobně jako karoserie nových elektromobilů BMW i3.

Přímo v rámu je zabudována 14,5 Ah lithium-iontová baterie Panasonic a namontován středový značkový elektromotor MDF Drive 5.1. Zákazníci si dokonce budou moct objednat dvě verze: 250 W a 500 W. 

Díky nim vás pak kolo zrychlí na 25 km/h, resp. až 45 km/h. V případě nejrychlejší verze pak už ale budete mít ve většině zemí tak trochu problémy se zákonem, protože elektrokola nesmí jet rychleji než 25 km/h. Na jedno nabití by mělo kolo dokázat pomáhat až 100 km.

Zhruba tady někde by končil popis běžného elektrokola dnešní doby. Jenže Marko Matenda a jeho tým se rozhodli postavit elektrické kolo se vším všudy. Skoro stejně důležitá jako kolo samotné je proto i mobilní aplikace, kterou spolu s Visiobike dostanete.

Mobil uchytíte do speciálního držáku, spustíte aplikaci a okamžitě získáte přístup ke všem pokročilým funkcím elektrokola. Můžete nastavovat sílu příšlapu, kontrolovat úroveň nabití baterie, spustit si navigaci, nebo dokonce zapnout „zpětné zrcátko“ - obraz z kamery umístěné pod sedlem.

Kromě toho je navíc možné kolo také uzamknout s pomocí PIN kódu. Pokud někdo vloží chybný kód, elektronika kola nebude fungovat a zadní kolo se zablokuje. Případní zloději tak na kole neodjedou ani bez příšlapu.

Práci bude zlodějům ztěžovat ještě další opatření: pohybový senzor, který majitele kola upozorní SMS zprávou, kdykoliv se s kolem hýbe tehdy, když se s ním hýbat nemá. Navíc kolo pochopitelně obsahuje GPS modul, s jehož pomocí lze téměř kdykoliv vysledovat jeho polohu.

A perlička nakonec: nastane-li nehoda, kolo samo uloží poslední tři minuty videa ze zadní kamery a upozorní záchranku.

Marko Matenda a jeho tým aktuálně spustili na serveru IndieGogo veřejnou sbírku, ve které chtějí na další vývoj a výrobu svého elektrokola Visiobike vybrat 180 000 eur.

Témata:

Doporučujeme

Další
Posíláme kamiony na cestu za nižšími emisemi. Dojedou tam?