VIVACE podmořský koberec vyrábí čistou energii

visio

Inženýři z Univerzity v Michiganu (UM) sestrojili prototyp zařízení, které je schopné sbírat energii mořského proudění. Stroj pojmenovaný VIVACE pracuje s pomalými mořskými masami a prouděním, které by pro turbínové typy podvodních elektráren nebylo atraktivní.

Zařízení VIVACE (Vortex Induced Vibrations for Aquatic Clean Energy) se částečně inspirovalo u ryb. Ty také s energií mořského proudění nezápasí, ale využívají ji k pohybu. 

VIVACE rovněž pracuje s destruktivním potenciálem vln a převádí ho na „klidnou“ kinetickou energii pohybu kolem vlastní osy. Jednotlivá stébla podmořského „trávníku“ se zvolna hýbou, čímž generují energii. Jedno stéblo nic neznamená, ale celý trávník o rozloze několika hektarů? To už je výzva.

Díky cylindrickému tvaru „stébel“ stačí jen velmi málo síly k jejich rozpohybování. A i když jsou vibrace ve vodním prostředí tlumenější, produkují díky okolnímu tlaku mnohem více energie než v suchozemském prostředí. Koberec je tak schopen produkovat troj- až desetinásobek energie ve srovnání s velkými podmořskými turbínami, jednoduše proto, že pracuje neustále. 

Zařízení z Michiganu je zajímavé tím, že díky svému nenápadnému designu plně splývá se svým prostředím (pořád je to jednobarevný štětinatý koberec, který si s porostem na mořském dně snadno spletete), ale navíc je zcela unikátní svými provozními podmínkami. Začíná dobře fungovat tam, kde jiná nemohou – v pomalých vodách. 

VIVACE ideálně pracuje ve vodách plynoucích rychlostí okolo dvou až tří uzlů, tedy okolo 3,5-5 kilometrů za hodinu. Drtivá většina mořských proudů je pomalejší než tři uzle a stejně tak podmořské turbíny začínají efektivně pracovat až ve vodě plynoucí rychlostí mezi 5-6 uzly. 

Klíčem ke správnému využití VIVACE je tedy diverzifikace zdrojů. Tam, kde je účelnější sáhnout k příbojovým elektrárnám nebo proudovým turbínám, neaplikovat „třesoucí se koberec“ z UM.

Jak říká profesor námořní architektury a vodního inženýrství Michael Bernitass (UM): „Musíme se smířit s tím, že pro řešení poptávky po energii si nevystačíme s jedním jediným správným řešením. Pokud ale dokážeme využít 0,1 % energie oceánů, máme dost energie pro 15 miliard lidí.“

Výroba jedné kilowatthodiny tímto způsobem zatím přijde přibližně na 5,5 centu. S rostoucím měřítkem se cena pochopitelně začíná snižovat.

Témata:

Doporučujeme

Další
Kdo má zlaté české ekologické ručičky?