Vyberte Strom roku a svým hlasem zároveň pomozte jeho ochraně

Poskytují stín, tlumí hluk, zachycují prach nebo ochlazují své okolí – aniž si uvědomujeme všechna jejich pozitiva, stromy nám poskytují nepostradatelnou službu. Na jejich význam, obzvlášť v oblasti zmírňování následků změn klimatu, upozorňuje 16. ročník soutěže Strom roku, který pořádá Nadace Přátelství.

Cílem ankety je zvýšení zájmu o stromy a životní prostředí a zároveň upozornění na význam starých stromů. Jeden vzrostlý strom dokáže ročně vyrobit kyslík až pro 10 lidí na celý rok nebo dokáže ochladit své okolí, což je výhoda, kterou ocení především obyvatelé měst, jinak kráčející po rozžhaveném betonu.

Anketa Strom roku od roku 2002 pomáhá prostřednictvím hlasů vybírat prostředky na odborné ošetření stromů nebo výsadbu stromů nových. Za 15 let fungování ankety se na ochranu 180 stromů vybralo 2,5 milionu korun.

Vyhlášení vítězů proběhne 5. října na Mezinárodním filmovém festivalu Ekofilm v Brně. Vítězný strom získá profesionální ošetření a postoupí do evropského kola, kde bude příští rok reprezentovat Českou republiku. V letošním roce se česká lípa umístila na krásném 3. místě hned za dubem z Polska a dubem z Walesu.

Stromy do ankety mohl přihlásit kdokoliv a finálovou dvanáctku vybrala odborná porota. Pro svého favorita můžete hlasovat do 15. září, a to buď prostřednictvím podpisových archů nebo dárcovské SMS. Arch i DMS stojí 60,-, více o hlasování najdete na stránkách Stromu roku. Podívejte se, jaké stromy soutěží o váš hlas letos.

Další
Anketu Strom roku 2017 vyhrál ořešák z Kvasic