Vyrábíme na Vánoce – originálně a ekologicky

Nákup vánočních dárků patří mezi nejhektičtější období roku. Člověk je téměř na každém kroku „masírován“ reklamou. Jednoduše se pak stane, že svým blízkým nakoupíme mnoho nepotřebných věcí, které se několik dalších let bez využití povalují v policích a šuplících nebo končí rovnou v odpadkových koších. Přitom často zapomínáme na pravou podstatu tohoto období – pokoru. Buďme pokorní i k našemu životnímu prostředí a proložme nákupy vlastní domácí recyklovanou tvorbou. Ne nadarmo se přeci říká, že vlastnoručně vyrobený dárek potěší nejvíce. Přinášíme vám několik tipů na praktické recyklované dárky, se kterými budou vaše Vánoce opět o něco udržitelnější.

 

Palčáky nebo válenky, které zahřejí nejen u srdce


Zřejmě nejoblíbenějšími recyklačními DIY návody jsou výrobky ze starého oblečení. K tomu si totiž často vypěstujeme citové vazby a poté se jich nedokážeme zbavit, ačkoli jsme je již několik let nevytáhli ze skříně. Často se jedná o kvalitní a teplé materiály, které v jiném kabátku dokážou ještě skvěle posloužit. Tak vytáhněte ze skříní svetry, kterým už odzvonilo, a přešijte je na originální palčáky nebo pohodlné válenky. S trochou trpělivosti a zručnosti obdarovaný ani nepozná, že vás ve stejně vzorovaném svetru viděl před třemi lety pod stromečkem.

Návod na válenky ZDE

válenky

 

Návod na palčáky ZDE

palčáky

 

 

Nákupy bez odpadu


Hromadící se plastový odpad představuje jeden z největších současných ekologických otázek a i přes relativně intenzivní snahu třídění je možné recyklovat jen nepatrnou část. Jen za rok vyprodukuje každý Čech zhruba 300 kg plastového odpadu, přičemž jednoznačně nejvíce pochází z obalů potravin. A přitom jejich plýtvání můžeme relativně snadno omezit. Začněte po malých krůčkách a vytvořte pro sebe i své blízké nákupní tašku a textilní pytlíky na ovoce a zeleninu. A třeba ze starého trička nebo záclony, proč ne. Nadělte pod stromeček něco pěkného i naší planetě.

Návod na módní tašku ze starého trička ZDE

TAŠKA

 

Návod na prodyšné sáčky na nákupy ZDE

SÁČKY

 


Stylově a ekologicky


Věřili byste, že i z mála lze vytvořit opravdu unikátní designový doplněk? Materiálu je spousta, stačí se jen rozhlédnout a změnit úhel pohledu. Nesmrtelné retro neurazí nikoho a často nevyužitelné kousky vaší domácnosti ukrývají nečekaný potenciál. Poškrábanou gramofonovou desku již nikdo poslouchat nebude, ovšem jako kultovní miska na ovoce poslouží naprosto skvěle. A stejně tak je to například i s prázdnými PET lahvemi nebo starou mapou, která vás již nikam nedovede. Pár jednoduchými kroky z nich totiž vytvoříte originální funkční peněženku. A věřím, že obdarovaní vaši kreativitu ocení stejně tak. Tak vneste pod stromeček trochu toho nadhledu a důvtipu, vaši nejbližší to určitě ocení.

Návod na peněženka ze staré mapy ZDE

MAPA

 

Návod na misku z gramofonové desky ZDE              

MISKA

 

Návod na peněženku z PET lahve ZDE

peněženka

 

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti