Vyrobte si domácí zahradu na niti

Domácí zahradničení si jako forma aktivního odpočinku v poslední době získává stále více nadšených příznivců. Nejedná se pouze o způsob odpočinku na čerstvém vzduchu, důležitý je taktéž kontakt a sepětí s přírodou, kterého máme, především ve velkých městech, až žalostný nedostatek. Starat se o rostliny nám přináší zodpovědnost a zároveň radost z dobře odvedené práce.

A nemluvíme pouze o venkovním zahradničení – důležité je také domácí pěstování, které se dá, díky dnešním technikám a inovacím, provádět na opravdu kvalitní úrovni. Dnes si již za oknem obývacího pokoje s přehledem vypěstujete čerstvou zeleninu či bylinky, které zároveň kontinuálně čistí ovzduší a přivádí do vydýchaného prostředí vyšší obsah čerstvého kyslíku. Nemalou část pak dotváří i jejich estetická funkce, která celý byt nejen zútulní a probarví – můžete si být jisti jejími pozitivními účinky na celkový psychický stav jeho obyvatel. Kde nejsou květiny, není život!

Mezi nejmodernější možnosti pěstování květin, bylin, dřevin a rostlin obecně patří i kokedamy – závěsné květiny rostoucí bez jakéhokoli přidaného květináče či nádoby kdekoli ve vašem bytě či na zahradě. Kouzlo spočívá v kvalitní jílovité zemině, jejíž neustálou vlhkost udržuje ochranný plášť z mechu. Přebytečná voda vyteče ven a kořeny si tak mohou vytvořit přirozené prostředí. Tímto způsobem můžete pěstovat téměř jakékoli rostliny s klasickou kořenovou strukturou, musíte však vždy dbát na dostatečnou hmotnost zeminy odpovídající potřebám daného druhu. Ať se již tedy rozhodnete pro kaktusy, bonsaje či pokojové rostliny, vězte, že si kouzlo a snovou atmosféru takto jednoduše vytvořených kokedam zamilujete vy i všichni vaši blízcí.

ahada

Potřebujeme:

rostliny dle vlastního vkusu
zeminu (jílovitější, aby se dobře lepila)
mech (koupený či nasbíraný v lese)
provázek

 

Postup:

ahada

Nejprve si rozmícháme zeminu. Důležité je, aby co nejlépe držela u sebe, proto doporučuji například kokosový substrát, do kterého v nejlepší variantě přimísíte kus jílu. Pro dobrou lepivost přidejte dostatečné množství vody. Květinu opatrně vyjmeme z květináče či ze záhonu a její kořeny citlivě oklepeme. Položíme ji na stůl a kolem kořenů vytvoříme kouli zeminy dostatečně velkou pro ideální vyživení zvoleného druhu květiny.

 

ahada

Kouli hněteme tak dlouho, dokud není dostatečně pevná, a poté ji obalíme většími pláty mechu. Aby tento přírodní obal k zemině lépe přilnul, můžete jej nejprve lehce přichytit tenkým vázacím drátem. Pak už jen omotáte přírodním provazem a kokedama je připravena k zavěšení.

ahada

ahada

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti