Vzhůru do sedla za tajemstvím Moravského krasu

Ačkoli nás léto pomalu opouští, stále je před námi spoustu dní jako stvořených pro výlety naší tuzemskou krajinou. Využijte babího léta a vydejte se na poslední cyklovýlety, tentokrát třeba po Moravském krasu, plném tajemných jeskynních útvarů, vodopádů, hlubokých lesů, ale také dozrávajících vinic. Naložte rodinu a kola do jednoho auta nebo přijeďte vlakem a využijte jedné z našich půjčoven elektrokol, se kterými trasu zvládnou opravdu všichni. Vydejte se od Kateřinské jeskyně Suchým žlebem až k samotné Macoše, největší propasti střední Evropy. Pokračujte přes Vilémovice a Jedovice, sjeďte si jeden ze zdejších single tracků a kolem Rudického propadání a Starohraběcí hutě zpět do startovního bodu. Vybraná trasa je nenáročná a přímo nabitá přírodními úkazy a uvidíte, že tento jednodenní či víkendový výlet vám zůstane jako krásná vzpomínka na letošní konec léta.

 

Občerstvení

Chata Macocha
Ještě, než vyrazíte na cestu, zastavte se nabrat síly do zdejší chaty Macocha, restaurace s možností ubytování v dochozí vzdálenosti od Kateřinské jeskyně. Zakoupíte zde vstupenky a rezervace do všech otevřených okolních jeskyní a pokud si pobyt v této lokalitě hodláte prodloužit na celý víkend, chata nabízí příjemné a cenově dostupné apartmány pro celou rodinu a mimo jiné i možnost zapůjčení koloběžky pro milou vyjížďku okolní přírodou.
(adresa:Chata Macocha 679 06 Vilémovice / WEB)

 

Skalní mlýn
Pokud vás chata Macocha a její nabídka neokouzlí, navštivte nedalekou restauraci Skalní mlýn ve stejnojmenné vesničce. Místo české klasiky zde najdete kulinářské speciality z celého světa a na své si tak přijdou i ti největší gurmáni. Poseďte na zdejší venkovní zahrádce ve stínu vysokých stromů a relaxujte před naplánovanou cestou.
(adresa: Skalní mlýn 96 678 01 Blansko /
WEB)

 

Langošárna
Zhruba na půli vaší cesty, při průjezdu vesnicí Jedovnice, narazíte na kemp Olšovec nabízející perfektní osvěžení v místním rybníku. Po koupačce si nezapomeňte skočit na vychlazené pivo, limču a především jeden z vyhlášených místních stánkových langošů. Pokud se vám v okolí Jedovnice zalíbí, postavte si stan přímo u vody a jednodenní výlet si prodlužte na skvěle strávený víkendový camping.

(adresa: Kopeček 438, 679 06 Jedovnice / WEB)

 

Restaurace Tumperek
Pokud v Rudicích šilháte hlady a žízní, zastavte se v restauraci Tumperek usazené v krásném lesním okolí. V této klasické české hospůdce vás rozhodně nezklame osvědčený smažák s oroseným pivem, který se můžete dopřát ve stínu milé venkovní zahrádky.
(adresa: Rudice 38 679 06 Rudice / WEB)

 

Hospoda U Netopýra
A hned další ostřílená klasika na vás čeká ve Vilémovicích na náměstí. Hospoda U Netopýra se nachází přímo v budově obecního domu a na lavičce pod slunečníkem přímo na návsi nasajete atmosféru pohodového života místních obyvatel. Dejte si limču a svačinku, odpočiňte si a zpět do sedla.
(adresa: Vilémovice 18, 67906 / WEB)

 

Restaurace Olšovec
Pokud jste si nevybrali ani jeden z výše zmíněných rozmanitých podniků, zastavte se v restauraci Olšovec, kousek od stejnojmenného kempu. Z hlavní nabídky orientované na pizzy nejrůznějších druhů si vybere snad každý a strategická lokace zhruba uprostřed vaší trasy je ideálním místem pro odpočinek.
(adresa: Havlíčkovo náměstí 3, Jedovnice / WEB)

 

Památky a muzea

 

Dům přírody Moravského krasu
Na začátku cesty ve Skalním mlýně vás čeká edukativní zážitek v podobě Domu přírody Moravského krasu – moderního informačního střediska s vnitřní i venkovní expozicí a 3D kinem populárně naučnou formou odhalujícím záhady a přírodní úkazy z celého Moravského krasu. Muzeum se nachází v nejnavštěvovanějším výchozím bodě návštěv Punkevních jeskyní, Kateřinské jeskyně i propasti Macocha a minout jej je tedy téměř nemožné.
(adresa: Skalní mlýn 96 Blansko 678 01 / WEB)

 

Kaple sv. Barbory
V Rudici se zastavte u kaple nezvyklého půdorysu veřejnosti otevřené a znovu vysvěcené roku 2002. Jistě vás nepřekvapí, že je zasvěcena patronce všech horníků a jeskyňářů a svatá Barbora se příznačně stala i patronkou celé této malebné obce. V kapli se krom církevních obřadů odehrávají poslední rozloučení s rudickými občany a jedná se tak o církevní centrum vesnice.
(adresa: 
Sportovní, 679 06 Rudice)

 

Větrný mlýn Rudice
V Rudicích si taktéž povšimněte nezvyklé stavby mlýnu holandského typu sloužící jako muzeum obce Rudice a jejích okolních krás. Ve zdejší expozici se tak dozvíte více o historii obce a především místně kvetoucích oborech jako mineralogie, speleologie, železářství, hutnictví a hornictví. V sezóně je otevřeno celý týden kromě pondělí.
(adresa: 
U Větřáku 90, 679 06 Jedovnice-Rudice)

 

Kostel sv. Petra a Pavla
Další zajímavou památku dozajista představuje překrásný kostel svatého Petra a Pavla v Jedovnicích pocházející z roku 1269. Tato sakrální stavba zde stojí od samých počátků vzniku vsi a svoji současnou podobu získala po přestavbě v 18. století. Na výzdobě se podílelo mnoho významných českých umělců jako Mikuláš Medek či Jan Koblasa.Speleomuzeum Vilémovice
Ve Vilémovicích na Blatensku navštivte malé muzeum speleologie. Dozvíte se, jak pracují jeskyňáři nebo co všechno lze v podzemí najít a na vlastní oči si tak budete moci prohlédnout fascinující artefakty jako starou potápěčskou kuklu či kostru dospělého medvěda. Muzeum se nachází ve stejné budově obecního domu jako hospoda U Netopýra a kulturní zážitek tak můžete spojit s příjemným občerstvením.

(adresa: Vilémovice 18 67906 Vilémovice)

 

Příroda a odpočinek

 

Kateřinská jeskyně
Jednou z největších přírodních krás, které vás cestou čekají, je dozajista Kateřinská jeskyně přímo na začátku vaší cesty. Její unikátní prostory byly otevřeny v roce 1910 a dnes poskytuje návštěvníkům prohlídku úžasné krápníkové výzdoby a fascinující doklady řícení stropů podzemních dutin, které v minulosti vedly ke vzniku nejrozsáhlejších dómů Moravského krasu. Hlavní dóm o rozměrech 95×44×20 metrů představuje největší podzemní prostor zdejších jeskyní a za shlédnutí stojí taktéž nasvícené skalní útvary Čarodějnice či Bambusový lesík s několika metry vysokými hůlkovými stalagmity.

 

 

Zřícenina hradu Blansek
Zhruba 1,5 km od Macochy na vás čeká vyhlídka v podobě zříceniny hradu Blansek založeného roku 1275. Od roku 1461 stavba pustne a dnes zde můžeme vytušit zbytky zdí, půdorys hradu, hlavní dispozice, a především krásný rozhled do okolní krajiny.


Vodopád u Štajgrovy díry
Jedinečnou přírodní zajímavostí je vodopád u Štajgrovy díry nalézající se uprostřed chráněného území Vývěry Punkvy. Vodopád se skládá ze dvou menších útvarů, horního dvoumetrového a spodního o půl metru většího, a lze jej tedy považovat za jeden vodopád o výšce 5 metrů. Pokud se jej rozhodnete navštívit, dbejte přísných zásad chráněných oblastí a chovejte se nadmíru ohleduplně – zdejší krajina si to jistě zaslouží.

 

Stěna vycházejícího slunce, Prasečí ucho, Hanák
Pokud stále nejste na smrt vyčerpaní a zbývá vám mnoho sil, vylezte za jedinečnými rozhledy na místní vyhlídkové kopce okolo Skalního mlýnu.

 

Jakubovo jezero
Skvělý odpočinek na vás čeká u Jakubova jezera, vodní nádrže původně zbudované jako zdejší hlavní zdroj vody. Vodní hladina se zde tak třpytí více než 300 let a dnes je užívána především pro chov pstruhů duhových. Ideální pro zchlazení nohou a odpočinek ve stínu hustých korun stromů.

 

Příspěvek sdílený Lenka (@makylenka),

Propast Macocha
A nakonec zlatý hřeb celého výletu – fascinující propast Macocha. Se svými 138,5 metry hloubky představuje největší propast svého druhu nejen v Čechách, ale v celé střední Evropě. Je součástí nejdelšího jeskynního systému v ČR a původně vznikla zřícením stropů velké jeskyně. Dnem propasti protéká říčka Punkva, při plavení na ní na jedné z lodiček můžete obdivovat krásy mohutného interiéru jeskyně.
(WEB)

 

TIP: DALŠÍ PŘÍPADNÉ ZASTÁVKY NA VÝLETY NEJEN NA MORAVĚ NAJDETE V NOVÉ APLIKACI E.ON PRO CYKLISTY NEBO KDYŽ SI NASKENUJETE QR KÓD NÍŽE. 

Morava

qr

Pokud chcete zažít jízdu na elektrokole nebo elektroskútru v jiné turistické lokalitě, vyberte si e-půjčovnu podle vašeho vkusu: www.ecofuture.cz/pujcovny

Témata:

Doporučujeme

Další
Bez napojení na civilizaci a bez lidí. Jak se žije v ostrovním domě?