Zapomeňte na plastové lahve, vodu můžete přenášet i v jedlých průhledných kapslích

PET lahve se prvně začaly jako obaly na nápoje používat na konci 70. let. O necelých 40 let později jsou nejčastějším obalovým materiálem na nápoje, a to se podepisuje hlavně na životním prostředí. Uvádí se, že až 80 % lahví se nikdy nevytřídí a skončí na skládkách nebo pohozených v přírodě. PET lahev se v přírodě nerozloží dřív než za 700 let, ovšem i její výroba má své negativní důsledky. Na tunu vyrobených lahví se vyprodukují až 3 tuny oxidu uhličitého, což ročně udělá kolem 2,5 milionu tun oxidu uhličitého, který se dostane do ovzduší.

Přijít s náhradou plastu jako obalového materiálu není snadné. Plast je lehký a nápoje v něm vydrží poměrně dlouhou dobu čerstvé. Nad řešením se zamysleli i v londýnském start-upu Skipping Rocks Lab a přišli s výrobkem, který by problémy s plastovými lahvemi mohl vyřešit. Výrobek nazývají Ooho a jde o kulovitou kapsli vyrobenou z mořských řas. Přenesete v ní až litr vody, je jednoduchá na výrobu, odolná proti poškození a je dokonale hygienická, nemusíte se tedy bát kontaminace vody. A díky surovinám, ze kterých je vyrobena, je biologicky rozložitelná. A co víc, je dokonce i poživatelná.

oooh

Jak to funguje

Jako kvalitní alternativa plastových lahví se ukázaly mořské řasy, jejichž stonky jsou za den schopny narůst až o 3 metry. Tím se z řas díky rychlé obnovitelnosti stává skvělý materiál vhodný k dalšímu užití. Ooho v sobě vodu udrží díky dvojité želatinové membráně. Nejdřív je voda zmražena, poté dojde k jejímu zapouzdření do želatinové membrány. Tato technika není převratným vynálezem laboratoře, ale jedná se o kulinářskou techniku, která se objevuje od 50. let, kdy se používala na výrobu umělého kaviáru.

Jedinou nevýhodu, kterou želatinové kapsle oproti lahvím mají, je to, že nejdou opětovně uzavírat. V laboratoři se na vylepšení snaží pracovat.

Další výhody oproti PET lahvím

Výroba PET lahví je velmi energeticky náročná, dochází při ní ke znečišťování vzduchu a výsledný produkt pochází z neobnovitelných materiálů. Oproti tomu se na výrobu kapslí Ooho použije 8x méně energií a při výrobě se vyprodukuje 5x méně emisí CO2. K tomu ještě materiál použitý na výrobu pochází ze 100% obnovitelných zdrojů.

oooh

Jednou z dalších výhod je i to, že si svou vlastní kapsli můžete vyrobit i vy sami. Skipping Rocks Lab Ooho totiž slibují jednoduchou výrobu, a navíc svůj vynález zaregistrovali pro licenci Creative Commons.

Ocenění

Skipping Rocks Lab fungují pod záštitou Evropského inovačního a technologického ústavu, kde v rámci programu Climate-KIC pomáhají vymýšlet inovativní způsoby řešení klimatických změn. Za výsledky své práce byli ve Skipping Rocks Lab nominováni na World Technology Awards a vyhráli britské národní kolo Energy Globe Awards v roce 2016.

 

V ČR soutěž Energy Globe Awards probíhá pod názvem E.ON Energy Globe. O nejlepších českých ekologických projektech letošního roku se můžete dovědět více zde.

Témata:

Doporučujeme

Zapomeňte na plastové lahve, vodu můžete přenášet i v jedlých průhledných kapslích
Další
Energy Globe: projekty, které zachrání svět