Staré žárovky můžete zrecyklovat do mini terárií

Pokud se v rámci své pracovní dovolené chystáte na rekonstrukci chalupy nebo zkrátka jen nevíte, co s prasklými klasickými žárovkami, které již nelze jinak využít, toto je tip přímo pro vás. Oprostěte se od všech okolních starostí, zapojte fantazii a vytvořte svébytné světy uzavřené v těchto malých baňkách. Ať už s nimi pouze ozdobíte obývák, nebo využijete jejich nesporných kvalit pro pěstování rostlin, s kreativním procesem i výsledkem budete jistě nadmíru spokojeni.

E.ON RÁDCE: JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI TŘÍDĚNÍ ODPADU?

Doporučujeme použít rostliny méně náročné, například z řad kaktusovitých, které jsou schopny načerpat veškeré potřebné živiny ze vzduchu a jimž stačí jen opravdu malý přísun vody. Terárium tak zalévejte jen jednou či dvakrát za čtrnáct dní ostřikovačem, přičemž přebytečnou tekutinu odstraňte (vylijte nebo odsajte injekční stříkačkou), aby kořeny, hlína či mech nezačaly hnít. V případě nutnosti zakořenění rostlin použijte spíše malé oblázky kombinované s hlínou (pro lepší vzhled můžeme vrstvit) nežli samotnou hlínu – oblázky lépe propustí vodu. Ačkoli je sluneční světlo pro kvalitní růst rostlin nezbytné, nenechávejte je celý den na přímém slunci a čas od času jim dopřejte oddechu v chladu a stínu.

žárovky

 

Potřebujete:

žárovky
řezák
šroubovák
misku
písek
mech
jehlučí
mušle
a další dekorace

Preparace žárovky

Tato část je nejsložitější a vyžaduje velké opatrnosti. Při vytloukání skleněného závitu odlétávají malé kousky všemi směry, je tedy vhodné použít ochranné brýle. Při větším tlaku či nešikovné manipulaci někdy praskne i samotná baňka, buďte tedy opatrní a v případě obav použijte pracovní rukavice.

Postup:

žárovky

Nejprve řezákem odloupneme hliníkovou špičku závitu.

žárovky

Do závitu strčíme šroubovák či jiné náčiní s tenkým hrotem a vikláme jím ze strany na stranu, dokud skleněný špunt nepovolí.

žárovky

Poté krouživým pohybem odstraníme všechny zbytky a nakonec vylomíme i skleněnou část uvnitř.

žárovky

Pinzetou vytáhneme všechny zbytky skla i drátků, žárovku vyfoukáme či vypláchneme vodou a necháme uschnout.

 

 

Tvorba minisvětů

Nyní začíná hravější část celého procesu. Existuje několik variant, jak tuto miniaturní zahrádku pojmout, zůstává jen na vaší fantazii a zručnosti, jak se úkolu zhostíte.

 

1. varianta – poušť s kaktusy

žárovky

Pro tento typ terária je nejdůležitější vhodná volba rostliny a dále její vytržení s neporušenými kořeny. Jako základ můžeme použít písek, malé oblázky, hlínu či nejlépe kombinaci všeho. Lépe než písek venkovní poslouží zakoupený písek akvarijní, který je prosušený a pečlivě zbavený všech možných nečistot. Do nasypaného základu poté pinzetou vkládáme rostliny a dále můžeme přidat kamínky, ulity, mušle. Velký pozor si dávejte na zalévání květin – řiďte se výše zmiňovanou periodou a pamatujte, že méně je často více.

 

2. varianta – zahrádky a lesíky

žárovky

Tento model je zpravidla nejkreativnější, neboť je zcela a naprosto na vaší úvaze, jak terárium pojmete. Vydejte se na výlet do lesa a nasbírejte vše, co by se vám do žárovky mohlo hodit – plody, kůru, malinkaté šištičky, květy… Pokud chcete do baňky vložit příliš velké šišky, nebojte se je jemně zbavit spodních pater, čímž šišku zmenšíte bez porušení jejího přirozeného tvaru. Co se týče mechu, je lepší použít sušený mech kupovaný – dokáže udržet stejné množství vlhkosti jako čerstvý a alespoň víte, jak bude vypadat za další tři týdny (čerstvý i tak částečně seschne a změní barvu i tvar). Pokud přidáváte zeminu či jiný materiál, který se snadno nalepí na stěny, jednoduše jej setřeste lehkým systematickým poklepáváním prstů či dlaně po celém obvodu žárovky. Opět dbejte na základy estetiky a nekombinujte dohromady příliš mnoho barev.

 

3. varianta – vodní rostliny

žárovky

Krásně se mohou vyjímat také vodní rostliny, jako je přeslička, vstavač či prstnatec. Tyto květiny nepotřebují žádnou základní půdu a veškeré živiny si berou pouze z vody a slunečního svitu. Z dekoračního hlediska je ovšem vhodné použít alespoň malý písčitý základ, který nejprve nasypete do žárovky, a až poté velice opatrně přiléváte vodu. Aby voda zůstala naprosto průzračná a nekazila se, kořínky a květiny pečlivě očistíme od veškerých nečistot. Jako doplněk opět můžeme dodat oblázky jakýchkoli barev či mušličky a další drobné předměty.

Hotová terária můžete postavit na okenní parapet či zavěsit na přírodní provázek jako vnitřní i venkovní dekoraci.

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti